btbilgi

Apple firması en yeni iPhone modellerini piyasaya sürmeden önce yapılan bazı araştırmalar, potansiyel müşterilerin çok hevesli olmadığını göstermişti. Kısa süre içinde telefon değiştirip en yeni modellere geçmeyi düşünmediğini söyleyen Apple müşterileri, anlaşılan bu kararın ardında cüzdanları ile durmayı da tercih ettiler.

Geçtiğimiz haftalarda yeni üç modelin satışlarının çok iyi gitmediği yönünde haberler gelmekteydi. Bunun üzerine Apple da daha Eylül’de satışa çıkmış iPhone XS, XS Max ve Ekim’de piyasaya sürülmüş XR modellerinin üretiminde azaltma yoluna gitmiş durumda. Yine geçtiğimiz haftalarda bir yönetim kurulu toplantısında, iPhone modellerinin ylbaşı ve Noel dönemi satışındaki beklentiyi düşürme kararı alan firma, şimdi de parça alımını azaltmış.

Wall Street Journal’in verdiği habere göre Apple belli parça üretici iş ortaklarına bilgi verip, satın alınacak parça siparişlerinde azaltma yapacağını açıklamış. Buna göre firmanın 2018 Eylül ve 2019 Şubat arasında satın alması beklenen 70 milyon parçanın üçte biri için sözleşmeler yenilenecek. Parça satın almadaki azaltma kararı sadece satışlara bağlı değil denilmekte. Aynı zamanda dengesiz giden satış rakamları, üretim peformansında devamlı değişiklik yapmayı zorunlu kılıyor. Bu yüzden de Apple önümüzdeki çeyrekte aşırı stok fazlası yapmak istemiyor.

Bu bilgiler adı verilmeyen bazı parça üreticilerinden gelmiş durumda. Parça satın almadaki azaltma sadece firmanın iş ortağı olan parça üreticilerini etkilemiyor, aynı zamanda iPhone montajı yapan Çinli iş ortaklarının kısa ve orta dönemli planlarını da alt üst ediyor. Fakat Reuters sitesi Apple’ın bu konuda henüz resmi bir açıklama yapmadığını da hatırlatmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.