btbilgi

Dünyanın ilk seri üretim endüstriyel barmen robotunu üreten Makr Shakr, son yıllarda ismini epeyce duyurdu. 2014’de Ryal Caribbean cruise gemisine Bionic Bar adında bir bir robot barmen kurdular. Daha sonra ABD’nin Las Vegas ve Biloxi şehirlerindeki otel/kumarhanelere de benzer ürünler inşa ettiler. Firma şimdi işi daha kişisel bir seviyeye taşımış durumda. Robot barmen serisinin ilk son tüketici versiyonu Barsys sonunda kullanıma hazır.

Barsys evinize alabileceğiniz kaliteli ve büyük boyda bir kahve makinesi büyüklüğünde. Cihazı tezgahınıza kuruyor ve üzerine beş farklı içki şişesi takabiliyorsunuz. Şişelerin uçlarına önceden, termoplastikten üretilmiş özel birer damlatıcı takmanız gerekli. Ardından şişeleri ters şekilde Barsys robotuna yerleştiriyor ve akıllı telefon uygulamasından 2 bin’den fazla kokteylden istediğinizi seçiyorsunuz. Eğer listedekiler kesmezse kendi kokteylerinizi de üretebilirsiniz. Cihaz Bluetooth ile komutları alıyor ve içki karıştırmaya başlıyor.

Cihazın içinde ilginç teknolojiler kullanılmış. Mesela yapılan karışımları 15-18 saat civarında taze tutabilen basınçlı ve soğutulmuş mikser tüpleri bulunmakta. Özel tasarımlı bir karıştırıcı kapsül, küçük bir hortum yaratarak içkileri mükemmel şekilde karıştırabiliyor. Barsys alkollü olmayan veya gazlı içecekleri de servis edebilmekte. Üzerindeki çok renkli LED ışık barı, kokteyl hazırlamanın ne aşamada olduğunu kullanıcıya hızla gösterebiliyor.

iOS ve Android uygulaması bulunan Barsys, seçilen kokteyli yaklaşık 20 saniyede hazır hale getirebilmekte. Cihazın servis bölümünde bardak yoksa servis de yapmayacak kadar akıllı. Gün sonunda da bir su şişesi takıyorsunuz ve kendi kendine iç haznelerini temizliyor. Eğer parti yapmayı seviyor ama bir barmen kiralamak zor geliyorsa, Barsys dertlerinizi dinlemek dışında her türlü hizmeti sunmaya hazır. Makr Shakr firması 1.050 Dolar karşılığı önsiparişleri almaya başlamış bile.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.