btbilgi

Yenilenebilir enerji üretimi yavaş yavaş dev tesislerden evlere kadar geliyor. Ölçeklenebilir çözümlerin hızla geliştirildiği bu dönemde, ana ilgi güneş enerjisi üzerine. Çatılara konulan paneller ile artık herkes güneşten elektrik elde edebilmekte. Rüzgar genelde büyük çaplı santrallerle sınırlı kalmakta ama sıradışı örnekleri de görüyoruz. Bunların arasından en büyük potansiyel taşıyanlarından biri, bu seneki 2018 James Dyson Ödülü’nü kazanan O-Wind Turbine projesi.

O-Wind Turbine tuhaf şekilli ve genel olarak küreyi andıran bir cihaz. Bu mini rüzgar türbini şekli ve boyutu itibarı ile her yerde kullanılacak şekilde tasarlanmış. Cihazı bir balkona veya bir gökdelenin tepesine takmak mümkün. Bir yere sabitleyebilir veya iple sarkıtabilirsiniz. Bulunduğu ortamdaki rüzgarın yönü veya karmaşıklığı farketmiyor. Özel kanat şekli sayesinde en kaotik rüzgar akımlarında bile görev yapabiliyor.

Geleneksel rüzgar türbinleri çok büyük olmalarının yanı sıra, genelde tek yöne bakacak şekilde sabit inşa edilirler. Ayrıca çok geniş açık arazilerde oluşan yüksek hızlı rüzgarlardan enerji elde etmek için tasarlanmışlardır. Bu yüzden konutların civarında veya şehirlerde rüzgar türbinleri pek görülmez. Halbuki şehirlerin karmaşık yapısından etkilenen rüzgar akımlarının epey güçlü olabildiği biliniyor. İşte O-Wind Turbine cihazı bunu değerlendirmek amacıyla ister yukarıdan aşağıya, isterse de sağdan sola olsun her yönden esecek rüzgarlarda çalışabiliyor.

Türbinin yanlarındaki tünel tasarımları büyük girişlere ve küçük çıkışlara sahip. Bu iki nokta arasında oluşan basınç farkı sayesinde itiş oluşuyor ve küre hangi eksende sabit takılı olursa olsun, herhangi bir yönden gelen rüzgar ile dönmeye başlıyor. Dönme hareketi de bir motor ile elektrik üretmekte kullanılıyor. O-Wind Turbine’i tasarlayan Lancester Üniversitesi araştırma ekibi prototip aşamasını tamamladıktan sonra James Dyson Ödülleri’ne başvurmuş. Birincilik sonucu 30 bin Sterlin’lik ödül ve firmanın desteğini kazanmışlar. Şimdi ekip bu ürünü en optimize şekilde ticarileştirmek için uğraşıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.