btbilgi

Türkiye’nin en büyük tasarım etkinliklerinden Design Week Turkey, bu sene 16-18 Kasım tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilmekte. Tüm yaratıcı endüstrileri bir araya getiren etkinliğin bünyesinde bir de tasarım ödülleri yarışması var. T.C. Ticaret Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu iş birliğiyle düzenlenen ‘Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’nde bu seneki ‘İyi Tasarım Ödülü’nün Ulaşım Araçları ve Aksesuarları Kategorisi kazananı TRAGGER oldu.

CDMMobil firmasının geliştirdiği elektrikli hizmet aracı TRAGGER QDS700, ‘yerli ve milli yüzde 100 elektrikli’ olarak tanıtılmakta. Ait olduğu tüm araç serisi Bursa Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi’nde üretilmekte. TRAGGER serisi özellikle havaalanları, fabrikalar, hastaneler, turizm ve lojistik alanlar gibi noktalarda görev yapmak için tasarlanmış. Verilen bilgiye göre aracın elektrik donanımının tamamı Türkiye’den sağlanıyor.

TRAGGER QDS700 modeli 7,4 kW’lik motoru ile tek şarjda 6 saat boyunca kesintisiz çalışabilmekte. Araç 700 kg yük taşıma ve 2 ton çekme kapasitesine sahip. Yüklü halde yüzde 17’lik eğim tırmanma yeteneği ve 3,2 metrelik dönme çapı bulunmakta. 3,114 mm uzunluğundaki elektrikli araç, hızlı ve yavaş olmak üzere iki farklı hız modunda yol alabiliyor. Aracın 240 Ah’lik bataryası, 220 V’lik geleneksel şebeke akımıyla 6 saatte yüzde 100 dolmakla birlikte, batarya paketi de hızlı değişim için Quick-Drop özelliği sunuyor.

Yerli elektrikli hizmet aracı TRAGGER tasarım ödülü aldıCDMMobil kurucu ortakları Ali Serdar Emre ve Saffet Çakmak, kazanılan ödüle ilişkin şunları söylediler: “30 yıla yakın çalışma hayatımızda ağırlıklı olarak otomotiv sektörüne hizmet verdik ve tasarım, mühendislik, araç geliştirme, endüstriyelleştirme alanındaki faaliyetlerimizi CDMMobil ile sürdürüyoruz. Teknolojiyi ulaşılabilir ve ekonomik bir hale getirmek için tecrübeli ve uzman CDMMobil ekibimizin başından sonuna yönettiği TRAGGER projesinin aldığı bu ödül ile büyük gurur duyuyoruz. TRAGGER markalı ürünler Türkiye’nin uzun zamandır teknolojide önde olma özlemini gideren geleceğin araçları olacak, bu ürün gelecek için tasarlandı. Kendi sektöründe hem kalite hem fiyat performans hem de dayanıklılık açısından kabul görmüş araçlarımızın kısa sürede ülkemizin gururu olacağına eminiz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.