btbilgi

Web tarayıcısı üreticisi Firefox, en yeni tarayıcı serisi olan Quantum’un son sürümünü herkesin kullanımına açtı. Son Firefox Quantum sürümü, yanında firmanın kullanıcı koruma servisi ‘Firefox Monitor’un yeni versiyonunu da getirmekte. Monitor servisi şimdiye kadar kullanıcıların e-posta adreslerinin dünya çapında bir hacker aktivitesinde kullanılıp kullanılmadığını taramakla meşguldü. 2.0 sürümüne yeni eklenen özellik ile artık kullanıcınınn girdiği site güvenli mi diye de tarama yapacak.

Resmi bir blog yazısında anlatıldığı kadarı ile, Firefox Quantum’un son sürümünde gelen Monitor 2.0 sitelerin hacklendiğini de kontrol edebiliyor. Kullanıcının girdiği veya bir hesabı olan bir site, eğer geçmiş 12 ay içinde bir siber saldırıya maruz kaldıysa bu durum bir pop-up pencere ile kullanıcıya aktarılmakta. Ayrıca Monitor saldırıya uğramış siteyle ilgili ayrıntıları da görebilecek. Mesela saldırı tarihi veya kaç kullanıcının saldırıdan etkilendiği gibi bilgiler de verilecek.

Firefox Quantum sizi hacklenmiş sitelere karşı koruyorKullanıcı Monitor’un site saldırı uyarısını, kullanıcı her siteye girdiğinde göstermiyor. Sadece ilk girildiğinde gösteriyor, çünkü bahsedilen saldırıdan sonra site güvenlik önlemlerini artırmış olabilir. Veya saldırıya sebep olan güvenlik açığı kapatılmış olabilir. Firefox bu durumda web sitesini devamlı tehlikeliymiş gibi gösterip, kullanıcıların davranışlarını olumsuz yönde etkilemek niyetinde olmadığını söylemekte. Ayrıca Monitor’un uyarıları istenirse direk açılan uyarı pop-up penceresinden iptal edilebilmekte.

Firma blog yazısında “Firefox web tarayıcısına bu türden yeni özelliklerini getirmemizin sebebi, kullanıcıların güvenlik ile kişisel veri konularında giderek daha çok meraklanmaları ve bilinçlenmeleri” açıklamasını yapıyor. Yeni Monitor 2.0 sürümünün içlerinde Türkçe’nin de olduğu 26 dilde yayın yapacağı da verilen bilgiler arasında. Kullanıcıların güvenliği için hazırlanmış bir başka özellik de, e-posta adresinizin bir veri sızıntısı operasyonuna karışıp karışmadığını kontrol edebileceğiniz bir sayfa. “Monitor.firefox.com” adresindeki forma e-posta adresinizi yazıp kolayca bu kontrolü yapabiliyorsunuz. Verilen bilgilerden sonra gerekli önlemleri almak veya hesaplarınızı kontrol edip şifrelerinizi değiştirmek ise size kalmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.