btbilgi

Dünyanın trafikteki ilk kırmızı ışıkları, 150 yıl önce Londra’daki Parlemento Binası’nın dışındaki yolda inşa edilmiş. O zamandan beri sürücüler kırmızı ışıklarda beklerken milyarlarca saat vakit harcamış. Jaguar Land Rover firması bu işkenceye bir son vermek için yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor. ‘Green Light Optimal Speed Advisory’ (GLOSA) ismindeki sistem, adından da anlaışlacağı gibi sürücülere yeşil ışıkları yakalayabilmek amacı ile en uygun sürüş hızı bilgisini verecek.

GLOSA sistemi, içinde Jaguar Land Rover’ın da yer aldığı toplamda 20 milyon Sterlinlik geniş bir araştırma projesinin bir parçası. Bu yeni teknoloji İngiltere’nin Coventry şehrinde özel donanımlı Jaguar F-Pace otomobillerle test edilmekte. Jaguar Land Rover bu sistemle, V2X (Vehicle-to-Infrastructure) denilen araç ile akıllı şehir altyapısı etkileşimi teknolojilerinin bir parçasını deniyor. V2X sistemlerinde otomobiller akıllı şehirlerin bilgi ağlarından devamlı veri alıyor ve sürücülere çeşitli noktalarda faydalı yönlendirmeler yapabiliyorlar.

GLOSA sisteminde araç gerçek zamanlı yol durumunu, trafik akış hızını, trafik ışıklarının durumunu taramakta. Bu bilgiyi anında analiz edebiliyor ve şoföre yaklaşmakta olduğu trafik ışıkları için hız uyarısında bulunuyor. Eğer ışıklar yakın sürede kırmızıya dönecekse ve güvenli geçiş için belli bir süre varsa, aracın uyarı sistemi soföre belli bir hıza çıkmasını söyleyebilmekte. Eğer yaklaşılan trafik ışığı kırmızıysa veya kırmızı yanmak üzereyse, şoföre hızını azaltmasını ve durmaya hazırlanmasını söylüyor.

Jaguar Land Rover bizi kırmızı ışıktan kurtarmaya niyetliSistemin geliştirilmesindeki ana amaç, şoförlerin trafik akışına en uygun hızlarda ilerlemesine yardımcı olmak. Bu sayede daha geniş bir amaç olarak da trafiğin akışını artırmak ve sıkışıklıkları azaltmak belirlenmiş. Ayrıca kırmızı ışıklarda durmak zorunda kalmayarak hem araçlardaki fren aşınmaları, hem de bekleme sırasındaki gereksiz benzin tüketimi azaltılabilecek. Bu da nihai olarak şehirlerdeki trafik kökenli karbondioksit emisyonlarının düşürülmesinde rol oynayacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.