btbilgi

Tüm teknoloji ve telekom şirketleri en yeni 5G kablosuz iletişim ağlarını devreye sokmayı dört gözle beklerken, bazı ülkeler bunun ötesini daha şimdiden hedeflemekte. Resmi Çin devlet kaynaklarından gelen bilgilere göre, 2020 yılı 6G ağları için bir başlangıç noktası oluşturacak. Çin araştırma kurumlarının daha şimdiden 6G teknolojileri üzerine çalıştığı ve 2020’de ilk test ağının kurulmasını hedefledikleri aktarılmakta.

Securities Times gazetesinin verdiği bilgiye göre, Çin Endüstri ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Su Xin bu konuda bir açıklama yapmış. 6G ağlarının teorik olarak 1 Tbit/s hızlarına çıkacağı aktarılmakta. Şu anda hazırlanan 5G ağlarının hızı ise 1 Gbit/s seviyelerinde, yani sonraki nesil kablosuz iletişim ağları 10 kat daha hızlı olacak. Bakan Xin ilk denemelerin 2020’de başlayabileceği ve en geç 2030 yılında da ticari ağların ülkede çalışacağı yönünde planlarını belirtmekte.

Bakan Xin sonraki nesil 6G teknolojilerinin, şu anda varolan ve yakın gelecekte kurulacak kablosuz ağlarla uyumlu çalışacağına inandıklarını ifade etmekte. Bu ağların öncelikle çok yüksek hıza ihtiyaç duyan kablosuz cihaz ve altyapıların gereksinimlerini karşılaması bekleniyor. Ayrıca 6G ağlarının 5G’den çok daha geniş alan kapsayacağı da öngörülmekte. Daha uzak mesafeye erişim potansiyeli sayesinde uydu iletişimi ve uydu internet çözümleri için ideal olacağından bahsedilmekte.

Bakan Xin halen Çinli telekom araştırma ekiplerinin, 6G’nin gelecekteki potansiyel kullanım alanlarını incelediklerini söylüyor. Böylece hangi tür uygulamaların 5G ile çözülmesi gerektiği ve hangilerinin 6G’ye taşınabileceğine dair bir yol haritası oluşturulması mümkün olacak. Çin buna göre yakın gelecekteki telekom altyapısı yatırımlarına yön vermeyi planlıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.