btbilgi

Hindistan’da gerçekleştirilen bir etkinlikte konuşan Twitter CEO’su Jack Dorsey, dev sosyal medya platformu ile ilgili önemli bir açıklama yaptı. Dorsey Twitter’ın en çok ön plana çıkartılan ölçüm araçlarından olan takipçi sayılarının manasız olduğunu açıkladı. Son zamanlarda işleyiş mekanizmaları ve iç dinamikleri hakkında bolca fikir yürütülen Twitter, büyük bazı yeniliklere hazırlanıyor olabilir denilmekte.

Dorsey konuşmasında Twitter takipçi sisteminin gereğinden fazla önemsendiğine dair fikirlerini belirtiyor. Twitter’ın ilk zamanlarında geliştirme ekibinin takipçi sayıları ölçüm konseptini abarttığını ve nasıl pazarlanması gerektiğine çok önem vermediklerini itiraf etmekte. Bu yüzden de kullanıcıların takipçiler üzerinde gereğinden çok durması gibi bir noktaya gelindiğini düşünüyor. Bu da platformun asıl büyük özelliğinin insanlar arasında popülerite yarışı olduğu gibi yanlış bir kanı uyandırmakta.

Dorsey bu durumu şu sözlerle ifade ediyor: “O zaman hangi dinamiklerin platforma gelecekte ne kadar etki edebileceğini pek düşünmemiştik. Platforma özellik olarak koyduğumuz ana şeylerden biri, kullanıcıların birbirini takip edebilmesiydi. Yani bir başkasının takipçisi olabiliyordunuz. Bu özelliği gösteren yeri, sayfadaki başka öğelere göre azıcık daha büyük fontla yazdık. Bunun ileride geleceği noktayı pek düşünmedik ve sonraki sorunu çözmek için yola devam ettik.”

“Fakat istemeden olsa da, takipçi sayısı özelliğine diğer özelliklerden daha fazla önem veriyormuşuz gibi oldu. Bu sayı başka sayılardan daha büyük ve kalın yazılınca da, kullanıcılar istemsiz şekilde sayının artmasını arzu eder oldular. Twitter hesabınız açıp da takipçi sayınızın sadece 5 kişi olduğunu görünce, farkında olmadan bu rakamın yükselmesini istiyorsunuz. Bu mantık belki 12 yıl önce geçerliydi ama bugün öyle olduğuna inanmıyorum.”

Günümüzde Twitter’da bir hesabın ne kadar çok takipçisi varsa, o kadar başarılı ve popüler olduğuna inanılmakta. Fakat yıllar boyu bu önyargı yüzünden kullanıcılar sahte hesaplar oluşturma, takipçileri artırıcı bot yazılımlar kullanma gibi kuraldışı uygulamalara giriştiler. Dorsey artık platformda ciddi değişiklikler olabileceğine dair şeyler söylüyor: “Bence bir sürü takipçilerin olmasından çok, platformda ne kadar anlamlı sohbetler edildiği daha önemli. Mesela bir paylaşıma kaç defa cevap alıyorsunuz?” Bunun dışında son zamanlarda Twitter’dan ‘paylaşım beğenme’ (Like) butonunun kaldırılabileceğine dair söylentiler de duyulmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.