btbilgi

MIT’den (Massachusetts Institute of Technology) bir grup araştırmacı, görme engellilerin özel Braille alfabesine gerek kalmadan yazıları ve rakamları okuyabilmelerini sağlayan bir cihaz geliştirmiş. FingerReader denilen cihaz ilk bakışta bileğe takılan bir kutu ile, ona kabloyla takılı büyükçe bir yüzüğü andırıyor. Cihazın yüzük kısmında bir kamera ve kutu kısmında bağlantıyı sağlayan bir çip var. Kullanıcı parmağını herhangi bir yazıya, metine veya rakama uzattığında, cihaz parmağın ucundaki yazıyı sesli olarak kullanıcıya aktarabiliyor.

FingerReader cihazı epey becerikli. Tek tek kelimeleri veya sayıları tanıyor. Bu kadarla da kalmıyor, cümleleri ve belli bir uzunluğa kadarki metinleri bile okuyabilmekte. Cihaz kablosuz şekilde bilgisayarda veya akıllı telefon uygulamasına bağlanıyor. Kullanıcı bu şekilde gittiği yerlerde menüleri, işaretleri veya uyarı tabelalarını okuyabiliyor.

Cihaz metinlerdeki 12 font boyundan büyük her türlü yazıyı, makine görüşü ve makine okuma teknikleri sayesinde tanıyabilmekte. Kullanıcı parmağını uzatıp tarama yaptırırken, metin çizgisinden uzaklaşırsa cihaz titreşim ile uyarı da verebiliyor.

FingerReader tanıtım sitesinde projenin hedefi şöyle anlatılıyor: “Bu teknoloji demosu seviyesindeki cihazı, günlük kullanıma uygun ve uygun fiyatlı bir ürüne dönüştürmek istiyoruz. Böylece görme engelli kişiler başkasına muhtaç kalmadan, normal hayatlarında istedikleri her tür bilgiye ulaşabilecekler”. Proje aslında 2014’den beri aktif ama ancak prototip aşamasına gelinebilmiş. Bu noktada amaç cihazın daha da geliştirilmesi ve seri süretime geçilebilmesi için yatırım kaynağı bulabilmek olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.