btbilgi

Uzun zamandır ses teknolojileri üreten ve bunları çeşitli markalara lisanslayan Dolby, sonunda kendi cihazlarını tasarlamaya başladı. Firmanın ilk ürünü, şaşırtıcı olmayan bir şekilde bir kablosuz kulaklık. ‘Dolby Dimension’ isimli kulaklığın ana kullanım yeri ev eğlence sistemleri. Fakat kulaklığı dış mekanda da gayet işe yarayan bir ürün haline getiren şey, firmanın gelişmiş gürültü engelleme teknolojileri.

Dolby Dimension kulaklıklar özel yapım 40 mm akustik sürücülere sahip. Kablosuz Bluetooth özelliği sayesinde üç farklı cihaza aynı anda bağlanabilmekte ve kaynak seçimi direk sağ kulaklığın üzerindeki bir buton ile anlık şekilde değiştirilebiliyor. Aktif gürültü engelleyici (ANC) özelliği ise kulaklığın üzerindeki beş adet gizli mikrofondan gelen verilerin analizi ile çalışıyor. ANC gürültü engelleme özelliğinin farklı seviyeleri var. İstenirse çevresel sesler tamamen kesilebiliyor veya biraz duyulacak biçimde ayarlanabiliyor.

Dimension kulaklığın tüm ses özellikleri kendi akıllı telefon uygulamasından erişilebilir durumda. Bu uygulama iOS ve Android platformlarında bulunabilir. Fakat ana işlevlerin çoğu kulaklığın üzerindeki dokunmatik yüzey üzerinden parmak hareketleri ile halledilebilmekte. Mesela parmak kaydırma komutları ile sesi azaltıp artırabilir, şarkı çalmayı durdurabilir/başlatabilir, şarkıyı ileri geri sarabilr, şarkı atlayabilir veya telefon çağırısı gelirse cevap verebilirsiniz. Hatta parmak komutları ile telefonunuzdaki Siri veya Google Assistant dijital yardımcısını aktive edip sesli komut da verebilirsiniz.

Kulaklıkların yanında kendi kablosuz şarj adaptörü de geliyor. Tam şarj ile normal modda 15 saat, ANC aktifken ise yaklaşık 10 saatlik kesintisiz dinleme süresi vaat edilmekte. Pili bitince ya 2 saat bekleyip tam şarj dolmasını sağlayabilirsiniz veya 20 dakika boyunca kısa şarj yapıp 2 saatlik dinleme süresi daha kazanabilirsiniz. Kulaklıklar firmanın resmi sitesinde 599 Dolar fiyatla satın alınabiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.