btbilgi

Apple’ın iki kurucusu var, Steve Jobs ve Steve Wozniak. Kuruculardan Jobs artık aramızda değil ama Wozniak hala hayatta ve arada bir çeşitli konularda demeçler veriyor. CNBC kanalının yaptığı bir söyleşide farklı konulara değinen Wozniak, modern Apple firması hakkında düşündüklerini de aktarmış. Bunların başında, Steve Jobs bugün hayatta olsaydı Apple’ın durumundan büyük mutluluk duyacağı fikri var.

Wozniak fikrini şu sözlerle ifade ediyor: “Eğer hayatta olsaydı şirketin günümüzde geldiği yerden, kullanıcılara gösterilen özen ve insanları teknolojinin üzerinde tutma yaklaşımından çok mutlu olurdu. Steve’in kendisi de böyle davranan biriydi. Kullanıcılar her zaman teknolojiden önde tutulmalı. Teknolojinin kendisi ve yapabildiklerine kurban gitmememiz gerekli. İnsanlar hayatlarını en insancıl biçimde yaşayabilmeliler.”

Wozniak sözlerine diğer akıllı telefon üreticilerine taş atarak devam ediyor. Diğer üreticilerin inovatif özellikler değil, sadece eğlenceli özellikler geliştirdiğini savunmakta. Buna karşın Apple’ın hayatımız boyunca yapacağımız her şeyi etkileyebilen yenilikler üzerine çalıştığını söylüyor. Akıllı telefonlardaki her yeni özelliğin, doğası gereği yenilikçi olmadığını da ekliyor. Mesela Android telefonlarda bulunan ‘sadece gülümseyerek fotoğraf çekme’ özelliğinin yenilikçi değil, sadece eğlenceli bir özellik olduğu örneğini vermekte.

Wozniak söyleşide hayatları değiştiren gerçek inovasyondan bahsederken Apple Pay özelliğini anlatmakta: “Tüm diğer akıllı telefon firması Apple’ı kopyalamakla uğraştı. Apple kolay bir mobil ödeme sistemini getiren ilk marka oldu. Telefonunuzu açmak zorunda değilsiniz, kilitle uğraşmak zorunda da değilsiniz. Bir uygulama kullanmanıza veya kredi kartı numarası girmenize bile gerek yok. Sadece telefonunuzu ödeme cihazına doğru tutmanız ve parmağınızı taratmanız yeterli.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.