btbilgi

Uluslararası siber güvenlik şirketi Forcepoint, 2019 yılına ait siber tehdit öngörülerini aktardığı raporunu yayımladı. Raporda hızla artan yapay zeka kullanımının yaratabileceği risklere dikkat çekiliyor.  Özellikle kritik altyapı ve ulusal istihbarata yönelik tehditlere vurgu yapılmakta ve yapay zekaya kontrolsüz bir geçişin oluşturabileceği tehditler ele alınıyor.

2019 Siber Tehditler Raporu’ araştırmasında yöneticilerin yüzde 71’inin, kuruluşlarında yapay zeka ve makine öğrenme kullanan bir siber güvenlik çözümüne yatırım yapmayı planladıkları aktarılmakta. En az bir veri ihlaline maruz kaldığını bildiren firmaların oranında yüzde 27’lik yükseliş yaşanmış. Bu artış da firmaları daha zeki ve proaktif çözümlere yönlendirmekte.

Fakat henüz tüm müşteriler yapay zeka tabanlı siber güvenlik teknolojilerinin henüz hazır olmadığının farkında olmayabilir. Bir makine öğrenmenin temelinde gerçek dünyayı temsil eden veriler bulunurken, temsili veriler olmadan hiçbir algoritma yararlı ve genelleme uygun çıktılar üretemiyor. Raporda buna uygulama tarafından örnekler verilmiş. İşletmelerin yüzde 38’i makine öğrenme modellerini kendi ölçeklerine uyarlamada sıkıntı yaşadıklarını ifade ediyor. Bununla birlikte yüzde 30’u farklı programlama dillerini ve eğitim çerçevelerini desteklemede sıkıntı yaşadıklarını açıklamakta.

Raporda yapay zeka temelli çözümlerde bilinmezlerin, başarılı çözümlere göre daha önde olması durumu aktarılıyor. Bu bilinmezlik ise özellikle yapay zekanın veri kullanımı ve siber güvenlik ile verimli birleştirilmesinin zorlaşmasına neden olmakta. Pek çok şirketin mevcut düzenlerini korumaya öncelik vererek ‘bekle ve gör’ politikası uyguladığı ifade edilmiş. Ayrıca tam ters taraftan, 2019 yılında yapay zeka kullanan kötü niyetli saldırganların yaptığı siber saldırıların ciddi zararları da gündeme gelebilir denilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.