btbilgi

Yaşamın dijital ekranlar üzerinden yönetilir hale gelmesiyle birlikte, sürekli hareket halinde olan dijital kullanıcılar hayatın her alanında daha basit ve işlevsel ürünlere yöneliyor. Dizüstü bilgisayarlarla başlayan taşınabilirlik arayışı, akıllı telefon, tablet ve giyilebilir teknoloji ürünleriyle devam ediyor. Ne var ki mobil cihazların pil teknolojileri, dijital yaşantının yüksek beklentilerini karşılamakta yetersiz kalıyor. Burada yakın gelecekte yenilenebilir enerji gibi alternatif kaynakların etkili kullanımı yükselebilir.

4G hızında genişbant mobil internet, gerçekçi grafiklere sahip oyunlar ve sürekli internete bağlı çalışan uygulamalar neticesinde taşınabilir teknolojiyi, taşınabilir enerji ihtiyacı takip etti. Dünya genelinde mobil güç kaynaklarına duyulan talebin patlama yapması sonucunda 2017 yılı itibarıyla taşınabilir şarj cihazı (PowerBank) piyasası 8,2 milyar dolara ulaşmış durumda.

Şarj teknolojileri denilince dünya çapında en büyük markalardan olan Anker taşınabilir şarj cihazı pazarının gelecek beş yıl içinde 26,4 milyar dolarlık hacme ulaşacağını da öngörmekte. Anker şarj teknolojilerinde inovasyonu yönlendiren ana unsurun, tüketicinin talep ve ihtiyaçları olduğunu söylüyor. Yüksek kapasiteli, kolay kullanımlı ve işlevsel çözümler için artan talebin, taşınabilir güç bankaları pazarındaki büyümeyi tetiklediğine dikkat çekilmekte.

Bunun dışında taşınabilir şarj çözümlerinin geleceğinde yenilenebilir enerji olduğu da aktarılmakta. Başta güneş panelleri ve hidrojen hücresi teknolojileri olmak üzere, geleceğin ürünlerinde kullanılacak yenilenebilir enerji kaynakları sayesinde akıllı telefon, tablet ve dizüstü bilgisayarlar çok daha çevre dostu bir süreçle şarj edilecek.

Tabi ki inovasyon denilince, yenilenebilir enerjiye gelene kadar daha birçok öğeden bahsetmek mümkün. Sektörün büyümesi beraberinde hızlı şarj, kablosuz şarj (Qi standartı) ve yeni nesil USB-C bağlantısı üzerinden enerji aktarımı gibi pek çok inovasyon da getirdi. Anker ise bu alanda Power Delivery (PD) teknolojisi ile ismini duyuruyor. PD çözümü standart şarj cihazlarının 20 katına kadar enerji sağlayabilmekte. Ayrıca USB-C girişi üzerinden şarj olabilen tüm ürünleri de besleyebilmekte. Mesela akıllı telefonlar, tabletler, giyilebilir teknoloji ürünleri ve dizüstü bilgisayarlar da bu teknoloji ile şarj edilebiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.