btbilgi

Personel yönetim firması Kolay İK şirket yetkinliğini ölçen analiz uygulamasının yenisini yayına aldı. İnternet üzerinden şirketlerin katılabileceği ve kendilerini test edebileceği uygulama, insan kaynakları (İK) ve personel yönetimi alanındaki yetkinliklerini ölçebilmelerine yarıyor. Kasım ayında başlatılan uygulamaya, ikraporu.com adresinde ücretsiz olarak kullanıma sunulan bir analiz aracı ile erişmek mümkün. Sitede şirketlere özlük dosyalarından bordro süreçlerine, performans yönetiminden online eğitimlere kadar birçok konuda soru soruluyor. Analiz sonucunda şirketler kısa bir rapor ile değerlendirme alabiliyorlar.

‘İnsan Kaynaklarında Dijitalleşme Haritası’ çalışmasının ilk geçen sene gerçekleştirilmişti. 553 şirketin verilerinden yola çıkılarak sonuçları elde edilen çalışmaya göre, Türkiye’deki şirketler insan kaynakları uygulamalarında genel olarak başarılı olmaya çok yakın. İnsan kaynakları ve personel yönetimi süreçlerinin dijitalleşmesi konusunda ise halen kat edilmesi gereken önemli bir mesafe bulunuyor.

2017 yılında yapılan ilk çalışmaya katılan şirketlerin yüzde 77’sini, 250’ye kadar çalışanı bulunan KOBİ’ler oluşturmaktaydı. Katılımcı şirketlerin yarısının 0-12 yaş aralığında yer aldığı bilgisi verilmekte. Ayrıca Türk şirketlerinin ortalama ömrünün 12 yıl civarında olduğu bilgisi de buna ek olarak verilmiş. Bu şirketlerde en az 2 yıl görev almış kişilerin oranı yüzde 41.

Çalışmaya katılan şirketlerin yüzde 35’inin İK yöneticisi bulunmadığı aktarılmakta. Bu şirketlerde insan kaynakları süreçleri ya şirket sahibi (yüzde 60 oranla) ya da genel müdür tarafından takip ediliyor. İK yöneticisi bulunan şirketlerde ise yöneticiler şirket sahibine (yüzde 84 oranında) ya da genel müdüre rapor veriyor. Şirketlerin yüzde 42’sinin İK kadrosu var, bunların yüzde 33’ü 1-5 kişilik ekiplerden oluşmakta.

Rapora göre üç şirketten biri (yaklaşık yüzde 30) işe alımda çalışanlarının referansına başvuruyor. Danışmanlık firmalarıyla çalışanların oranı ise yüzde 12. Şirketlerin yüzde 39’unda bordrolama için kurum dışından hizmet alındığı saptanmış. Şirketlerin yalnızca yarısı performans değerlendirmesi yapıyor. Her üç şirketten birinde çalışanlar eğitim programlarına katılmıyor. Yine üç şirketten birinde (yüzde 32) çalışanlar yılda 1 kez, yaklaşık üçte birinde (yüzde 39) ise yılda 3 kez çeşitli eğitimlere katılıyor. Her iki şirketten biri çalışanlarına yönelik iletişim çalışmaları yaptığını belirtmiş. Her on firmadan dördü kurum dışından profesyonel destek aldığını da açıklamakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.