btbilgi

Dev şirketler çoğu zaman yüzbinlerce veya milyonlarca müşterinin verilerini elinde bulundurabilmekte. Siber güvenlik günümüzün en önemli konularından biri haline gelmişken, acaba şirketlerin veri koruma yönündeki yaklaşımları ve eğilimleri ne yönde? Yeni bir araştırma şirketlerin dahili finansal veriler veya operasyonel bilgileri korumada, müşteri bilgilerini korumadan daha çok efor harcadıklarını ortaya çıkartıyor.

Oxford Economics analiz şirketinin sunduğu rapora göre, veri korumada başarılı sayılan şirketlerin yüzde 79’u son üç yılda yüzde 5’ten fazla gelir artışı yaşıyor. Bu gelir artışında müşterilerinden elde ettikleri verilerin analizi ve doğru değerlendirilmesi büyük önem taşımakta. Büyük şirketler bu analitik çalışmaları sayede daha sağlam stratejik kararlar alabiliyorlar.

Fakat işin veri koruma kısmına gelince çoğu sınıfta kalıyor. Araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 93’ü geçmiş üç yıllık dönemde en az bir kere veri sızıntısı yaşamış durumda. Görüşülen firmaların yarısından azının, kullanıcı verilerine kendi verileri kadar önem göstermekte olduğu saptanmış. Raporda şirketlerin yüzde 80’inin kendilerine ait finansal veriler veya operasyonel verileri sağlama almak için kapsamlı koruma çözümlerine başvurdukları belirtilmiş. Buna karşın bu şirketlerin yalnızca yüzde 42’si müşterilerinin kişisel bilgilerine ve yüzde 33’ü müşterilerinin finansal verilerine dair aynı önlemleri almakta.

Araştırmada işin kullanıcı tarafı da ele alınmış. Katılan kullanıcıların yüzde 71’i, verilerinin izinsiz paylaşıldığını veya sızdırıldığını fark ettiği takdirde çalıştıkları şirketi bırakacağını dile getiriyor. Bu kullanıcıların sadece yüzde 8’i verilerinin güvende olduğuna inanıyor. Bu konuda kullanıcıların ve şirket müşterilerinin yaşamakta olduğu endişeler, ardı ardına bir çok güncel araştırmada ortaya konulmakta. İşin ilginç kısmı, veri korumada başarılı kabul edilen şirketlerin bile ancak yüzde 36’sı kullanıcıların endişelerinin farkında olduğunu söyleyebiliyor.

Harekete geçen şirketler stratejiden ziyade uygulamada sorun yaşıyor. Şirketlerin yüzde 70’i veri kullanımı ve yönetiminde bir stratejiye sahip olduğunu açıklasa da, fikirlerin adapte edilmesinde karışıklıkların yaşandığı görülüyor. Araştırmaya katılanların küçük bir kısmı (yüzde 8) şiddetlenen siber saldırılar ve gitgide artacağı düşünülen yasal güvenlik düzenlemeleri ile ilgili kurumlarının yaptığı hazırlıkların yeterli olacağına inanıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.