btbilgi

Siber güvenlik sadece bireyler ve kurumlar için değil, artık ülkeler için de ciddiye alınması gerekli bir konu. Hükümetlerin kendi siber operasyon birimlerini oluşturduğu bir çağda yaşıyoruz. Bu hafta UNESCO Internet Governance Forum (IGF) etkinliğinde bir araya gelen ülke temsilcileri, Fransa’nın liderliğinde yeni bir antlaşmaya imza attılar. ‘Paris Call for Trust and Security in Cyberspace’ (Siberuzayda Güven ve Güvenlik için Paris Çağrısı) adı verilen insiyatif, siber suçlar ile uluslararası seviyede işbirliği amaçlıyor.

İnternet üzerindeki suçlarla ilgili belli prensipler belirlemeyi hedefleyen insiyatife 50 ülke ve 150 firma imza atmış durumda. İmza atan ülkelerin ve firmaların anlaştıkları konular arasında seçimlere internet üzerinden yapılan müdahaleleri engellemek ve nefret odaklı söylemlerin temizlenmesi de bulunmakta. Bunun dışında online sansür konusunda kalıcı bir düzenleme getirmek, teknolojik sırların internet üzerinden çalınıp satılmasının durdurulması gibi konular da anlaşmanın başlıklarından.

Antlaşma çoğu Avrupa Birliği üyesi olan ülkeler, Japonya ve Kanada gibi dünya devleri tarafından imzalanmış. Bunlara Facebook, Google ve Microsoft gibi en büyük uluslararası şirketler de eklenmiş. Antlaşmayı imzalamayan ülkeler arasında ABD ve Rusya’nın bulunması özellikle dikkat çekmiş durumda. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macaron’un öncülüğünü yaptığı antlaşmanın en önemli ortak çalışma maddeleri şöyle sıralanmış:

  • Kötü niyetli online aktivitelere karşı korumanın güçlendirilmesi,
  • Internet erişiminin ve bütünlüğünün korunması,
  • Seçim süreçlerinde yaşanan dışarıdan müdahalenin durdurulması,
  • Internet üzerinden endüstriyel telif hakları (IP) hırsızlıklarını engelleme konularında ortaklıklar,
  • Zararlı yazılımların ve teknolojilerin yayılmasını durdurma,
  • Dijital ürünlerin/hizmetlerin güvenliğini ve kullanıcıların “siber hijyen”ini artırma,
  • Yasadışı oyuncular tarafından gerçekleştirilen online satış aktivitelerini engelleme,
  • Siber suçlar ile ilgili uluslararası standartların kuvvetlendirilmesi.

Siber suçlar ile savaşmak için imzalanan insiyatif antlaşmasının tam metni, buraya tıklanarak gidilecek belgede bulunabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.