btbilgi

“Her iş için bir akıllı telefon uygulaması var” deyimi günümüzde daha da mana kazanmaya başlıyor. Yenilikçi telefon aksesuarları ile ceplerimizdeki mini bilgisayarların işlevleri devamlı genişlemekte. Buna son örnek olarak, neredeyse geleneksel bir EKG (elektrokardiyogram) cihazı kadar başarılı algılama yapabilen bir uygulama/aksesuar kombinasyonu gösterilebilir.

Geliştirilen sistem, bir kalp krizi tipi olan STEMI (ST-Elevation Myocardial Infarction, yani ST segment elevasyonlu miyokardiyal infarktüs) rahatsızlığını yakalama üzerine uzmanlaşmış durumda. Bu kriz tipi kalbin ana damarlarından biri tıkandığı zaman gerçekleşmekte. Eğer kısa süre içinde tedavi edlmezse hastada ölüm veya kalıcı bedensel sakatlıklara yol açabiliyor.

Hsatanelerde ve sağlık kurumlarından bulunan geleneksel EKG cihazları, hastada STEMI belirtilerini en kolay ortaya çıkartan aletler. Bu cihazlar kalp kasının ve sinirsel iletim sisteminin çalışmasını incelemek üzere, kalpte meydana gelen elektriksel faaliyetin kaydedilmesine yaramakta. Aletin 12 iletken kontak noktası hastanın vücudundaki çeşitli kritik lokasyonlara takılmakta. Yapılan taramalar sonucunda da kalpteki düzensizlikler veya sorunlar önceden teşhis edilebilmekte.

Pratik EKG çekebilen akıllı telefon uygulamasıGeliştirilen portatif EKG sistemi ise özel çift kontak içeren bir aksesuar ve uzun zamandır kullanımda olan AliveCor sağlık takip uygulamasının kullanımını içermekte. Bu aksesuar tarama sırasında hastanın vücudunda gerekli noktalara temas ettirilmekte. Akıllı telefon uygulaması ise her temas noktasında kayıt almakta. Sistem göğsünde şiddetli acı ve ağrı çeken 204 hasta üzerinde test edilmiş. Her hasta hem geleneksel EKG cihazı ile, hem de yeni sistemle taranmış. Çıkan sonuçlar, hastaların STEMI sorunu yaşayıp yaşamadığı analizinde iki yöntemin de benzer başarıya sahip olduğunu göstermekte.

Henüz bu portatif EKG sisteminin ne zaman piyasaya sunulacağı belli değil. Fakat araştırmacılar ürün ile kalp krizi ihtimali olan hastaların hızlıca ve pratik şekilde taranması sayesinde, ölüm riskinin azaltılacağı konusunda umutlular. Bu şekilde evde tarama yapmanın mümkün olması dışında, EKG cihazlarının sıkça bulunamayacağı gelişmemiş ülkelerdeki sağlık merkezleri de bu çözümden faydalanabilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.