btbilgi

Khan Academy halen 36 dilde verilmiş 1,5 milyardan fazla ders ile dünyanın en büyük online eğitim platformu sayılmakta. Tüm içerikleri ücretsiz olan platformun ülkemizdeki temsilcisi ise, firmanın dünyadaki ilk resmi iştiraki olan Khan Academy Türkçe. Türkçe dili, platformdan bulunan 7 bin’den fazla ücretsiz eğitim içeriği sayesinde, İngilizce’den sonra kullanıcılara en büyük dijital kütüphaneyi sunan dil olarak kayda geçmiş durumda.

Khan Academy Türkçe şimdiye kadar 10 milyondan fazla bireyin eğitim hayatına olumlu etkide bulunmuş durumda. Bu başarı STFA Grubu’nun girişimi sayesinde mümkün oldu. Bir STFA vakfı olan ‘Bilimsel ve Teknik Yayınları Çeviri Vakfı’, Khan Academy’yi ülkemize kazandırmış durumda. Khan Academy’nin ilk uluslararası girişimine imza atarak, Türkiye birçok ülke ve dildeki faaliyetlerin hız kazanması için öncü rolü oynamış.

Dünyada eğitimde bir devrim olarak nitelendirilen, 2006 yılında Salman Khan tarafından kurulan ve kısa sürede milyonlarca kişinin ücretsiz eğitim aldığı bir platforma dönüşen Khan Academy bugüne kadar verdiği 1,5 milyardan fazla ders ile dünyanın en büyük sınıfı. Şu ana kadar Türkçeleştirilen binlerce ders videosu ve 100 bin’i aşkın interaktif alıştırma khanacademy.org.tr ve tr.khanacademy.org adreslerinden erişilebilmekte. Platformda sunulan Türkçe eğitim içeriği, Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan bir işbirliği ile Türkiye’deki tüm okullara ulaşıyor ve milyonlarca öğrencinin eğitimine destek oluyor.

Khan Academy’nin dersleri matematik, fen bilimleri, sosyal bilimler, iktisadi bilimler, bilgisayar bilimi, uzay bilimleri ve tıp gibi geniş bir alanı kapsıyor; 1+1’den diferansiyel denklemlere, organik kimyadan sanat tarihine 7’den 70’e hitap eden bir yelpaze sunuyor. Gönüllü öğrenciler, öğretmenler, akademisyenler, iş hayatından konularının uzmanı profesyoneller ve seslendirme sanatçıları bu sosyal girişime destek veriyorlar. Khan Academy Türkçe derslerinde isteyenlere altyazı seçeneği de sunulmakta. Böylece işitme engelli kullanıcılar için de sağlam bir kaynak oluşturmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.