btbilgi

2030 yılı bazı Avrupa ülkelerinin otomotiv pazarları için önemli bir dönem anlamına gelecek. Çünkü bu ülkeler 2030 yılında benzinli ve dizel araçların satışını yasaklamayı planlıyor. Bu ülkelerin arasında Danimarka, Almanya ve Norveç var. İngiltere de bu kararı 2040 yılına taşımış durumda. Bazı büyük Avrupa şehirlerinin yerel yönetimleri de ülkenin kararı bağımsız şekilde, şehir merkezlerine benzinli ve dizel araba sokmamaya kararlı. Şimdi bu tür radikal karar almaya eğilimli ülkelere İsrail de katıldı.

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz’in Reuters’e yaptığı açıklamada, yeni düzenlemenin 31 Aralık 2030 tarihinde uygulanacağı belirtilmiş. Bu tarihten itibaren İsrail’de benzinli veya dizel yeni otomobil satın alınamayacak. Ayrıca benzinli ve dizel araç ithali de yasaklanacak. Sadece arabalar da değil, kamyonlar ve otobüsler de ya elektrikli veya doğalgaz ile çalışacak. Kararın henüz kesinleşmediği ama 2018 sonuna kadar kesinleşeceği bilgisi verilmekte.

Steinitz açıklamasında 2030 yılına doğru ilerleyecek süreçte en önemli konunun, elektrikli ve doğalgazlı araçlarla ilgili yeterli bilinçlenme ve satış oluşturmak olacağını söylüyor. Hükümetin elektrikli araç ülkede 2 bin’den fazla yeni şarj istasyonu kurulacağı aktarılmış. Ayrıca elektrikli araba satışlarında verginin sıfırlanması da söz konusu. İsrail hükümeti 2025 yılında sokaklarda 177 bin’den fazla elektrikli otomobil olmasını planlamış. 2030 yılı için hedef ise 1,5 milyon elektrikli araç.

İsrail yakın zamanda sınırları içinde büyük çaplı doğalgaz kaynakları bulmuş ve bu sayede kömür bazlı enerji santrallerini yakın gelecekte kapatabilmeyi umut etmekte. Her ne kadar doğalgaz kaynakları güneş veya rüzgar kadar temiz olmasa da, yayılan emisyonlar kömürden çok daha az. Ülke bu kaynakları hem enerji üretimi hem de araçların temiz dönüşümünde kullanmayı planlıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.