btbilgi

Microsoft’un en başarılı ürünlerinden olan Windows 10 işletim sistemi, bu aralar ardı ardına gelen güncelleme ve lisans sorunları ile boğuşuyor. Geçen Ekim ayında sunulan büyük güncelleme paketi, bazı kullanıcıların dosya ve klasörlerini silmişti. Bunu üzerine geri çekilen güncelleme, sorunları çözülüp tekrar yayımlanmıştı. Düzeltmeler sağmen sorun yaşayan kullanıcılar olduğu rapor edilmişti. Şimdi de lisanslı Windows 10 Pro kullanan bazı kişilerde lisans iptal problemi yaşanmaya başlamış.

Microsoft’un son güncellemesinden sonra bazı kullanıcılar, Windows 10 Pro lisanslarının iptal olduğunu farketmiş durumda. Sorun çıkartan Windows işletim sistemleri, kullanıcının lisanslı ürün kullanmadığını iddia ederek tekrar lisans satın alınmasını talep ediyor. Problemin sadece Windows 10 Pro sürümünde yaşanmakta olduğu bilgisi veriliyor.

Bu sorunu yaşayan kullanıcıların hepsi lisanslı Windows 10 Pro sahibi olduğunu ifade etmekte. Fakat işletim sistemi kullanılan lisansın ya yasal olmadığını veya Windows 10 Home lisansı olduğunu söylüyor. Sorun çözücü (troubleshooter) programın kullanıcılara önerisi, yeni bir Pro lisansı edinilmesi yönünde. İşletim sistemi buna alternatif bir çözüm olarak ise, bilgisayarın işletim sisteminin silinmesi ve Windows 10 Home kurulmasını önerebilmekte.

Sorunun Windows Authentication (lisans onaylama) sunucularından kaynaklandığı düşünülüyor. Microsoft bu konunun farkında olduğunu açıklamış durumda. Fakat henüz probleme hızlı bir çözüm getirmiş değil. Firmanın bu can sıkıcı konu üzerinde çalışmakta olduğu belirtilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.