btbilgi

Kişisel ve hassas verilerin depolanması ile korunması konusu, her dönemdekinden daha fazla tartışma sebebi olmakta. Giderek artan siber suçlar, kişisel veri hırsızlıkları, hükümetlerin sertleşen siber güvenlik yasaları gibi göstergeler insanların düşünmesine neden oluyor. Yeni bir araştırma da bu endişeler üzerine bilgilendirme amacı taşımakta. Araştırmada kullanıcıların çevrimiçi verileri ve davranışları konusunda kafalarının karışık olduğunu ve kimseye güvenemediği ortaya çıkartılmış.

Kaspersky Lab tarafından yürütülen ve veri analizleri Applied Marketing Research tarafından yapılan bağımsız araştırmaya, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Birleşik Krallık ve ABD’den BT güvenliği profesyonellerine sahip 600 adet orta ölçekli işletme ve cihazlarına güvenlik yazılımı kurulu 6 bin tüketici katılmış. Sonuçlar mevcut siber güvenlik durumunun hem şirketler hem de tüketiciler için bir korku, belirsizlik ve şüphe ortamı oluşturduğunu gösteriyor.

Kullanıcıların kişisel veri kaynaklarına erişilmesi noktasında en çok korkutuğu kesimler aşağıdaki gibi sıralanmış:

  • İşletmelerin yüzde 45’i ve tüketicilerin yüzde 47’si, çevrimiçi verilerini siber suçlulardan koruma konusunda endişeli.
  • İşletmelerin yüzde 36’sı ve tüketicilerin yüzde 33’ü verileri kendi devlet kurumlarından korumak istiyor.
  • İşletmelerin yüzde 30’u ve tüketicilerin yüzde 26’sı verilerini yabancı devletlerden ve şirketlerden korumak istiyor.
  • Şirketlerin üçte biri (yüzde 29) çalışanlarının çevrimiçi verilere erişmesinden endişe duymakta.
  • Her dört tüketiciden biri ise (yüzde 26) ailelerinin kişisel verilerine erişmesinden yana kaygılı.

Araştırmaya katılanların büyük kısmı, siber güvenlik hizmeti sağlayanların çevrimiçi verilere, fikirlere, konuma veya internette gezinme alışkanlıklarına erişebileceğini ve bunları yabancı kurumlarla paylaşabileceğini düşünüyor. Buna rağmen yine de belli bir güven ortamı oluşmuş durumda. İşletmelerin yüzde 87’si ve tüketicilerin yüzde 82’si güvenlik hizmeti sağlayan firmaların kişisel veri toplama ve kullanmada etik davranacağına inanmakta.

Kullanıcılar, siber güvenlik sağlayıcılarının kullanıcı verilerini devlet kurumları ile paylaşması gibi hassas bir konuda da endişeli. İşletmelerin yüzde 46’sı ve tüketicilerin yüzde 51’i, ulusal güvenlik söz konusu olsa bile özel verilerinin devletle otomatik olarak paylaşmamasını istiyor. Bu paylaşım zorunlu tutulsa bile, belli şartlara bağlı olarak yapılması yönünde talep gözlemlenmekte.

Aratırmada aktarılan bir diğer bilgi ise, katılımcıların hangi ülkelerden gelen firmalara ne kadar güvenme eğiliminde olduğu. Buna göre en çok güvenilen şirketler Almanya kökenli. İşletmelerin yüzde 92’si ve kullanıcıların yüzde 88’i Alman şirketlerine güvendiğini söylüyor. Onu sırasıyla İngiltere, Fransa, İspanya ve ABD takip etmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.