btbilgi

Motorsiklet kullananların sıklıkla tercih ettiği deri ceketler hem şık, hem de sağlam bir koruyucu. Bunun dışında soğuk havalarda giyilen deri kıyafetler sürücüyü sıcak tutmaya da yardımcı olmakta. Fakat bu kıyafetlerin bir dezavantajı var ki, o da renkleri. Genelde en güzel görünen deri motorcu kıyafetleri koyu renklerde oluyor ve bu de giyen sürücülerin geceleri görünmesini zorlaştırıyor. Raylier isimli Fransız firması işte bu güvenlik problemini yeni bir ürünle çözümeye çalışmış.

Firmanın verdiği bilgiye göre motorsiklet kullanıcıları dünya çapındaki araç sahiplerinin yaklaşık yüzde 18’ini oluşturmakta. Motor sürücülerinin karıştığı kazaların yüzde 60’dan fazlasını görünürlük eksikliği yüzünden olduğu da aktarılmakta. İşte Raylier daha fazla motorcunun hayatını kurtarabilmek için bu kıyafet projesine girişmiş. Firmanın motorsiklet ceketleri, ‘dünyanın ilk ışıklı deri motorcu ceketi’ olarak lanse edilmekte. Bu ceketlerin üzerindeki farklı renklerde LED ışık bantları tek bir tuşla yanıyor ve geceleri parlayarak görünürlüğü artırıyor.

Ceket ilk bakışta sade ve zarif tasarımı ile dikkat çekiyor. Fakat asıl önemli özelliği ön tarafa bakan 6 beyaz ve arka tarafa bakan 6 kırmızı LED şerit. Bu şeritler ceketin bel kısmındaki bir düğme ile açılıp kapatılabilmekte. Günlük normal kullanımda LED şeritlerin 8 saat açık kalabileceği belirtilmiş. Başka ilginç bir özellik ise ceketin ışıklarının motorsikletin fren durumunda yüksek parlaklıkla yanarak, arkadan gelen araçların daha fazla dikkatini çekebilmesi. Bunun için tasarımcıları ceketin içine bir hareket sensörü entegre etmişler. Bu da sürücünün görünürlüğünün geceleri artmasına katkıda bulunmakta.

Raylier ışıklı ceketin inceliğine bakıp, onu standart bir deri ceket zannetmek mümkün. Fakat bu tasarım fiziksel güvenlik ve rahat kullanımı dengelemek için düşünülmüş. Ceketin sırt (opsiyonel), omuz ve dirsek bölümlerinde eksta koruma için desteklenmiş kısımlar bulunmakta. Bu bölümler yüksek kaltede visko-elastik kabuklar barındırıyor. Bu materyal normal halinde yumuşak his veriyor ve hareketi engellemiyor. Fakat en büyük özelliği, bir darbe alması anında sertleşmesi ve altındaki vücut parçasına maksimum koruma sağlayabilmesi.

Firmanın kurucuları olan Thibaut Bannelier ve Baptiste Rosay de birer motorsiklet sürücüsü. Genç girişimciler kendi yaşadıklarından yola çıkarak bu tasarımı ortaya koymuşlar. Raylier ışıklı deri ceket bir Kickstarter bağış kampanyası ile önsiparişe açılmış durumda. İlk 24 saatte hedeflenen bağış rakamını yakalayıp geçmiş kampanya 17 gün içinde sona erecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.