btbilgi

Yüksek kan basıncı yaşayan kişiler hayatları boyunca her an dikkatli olmak durumunda. Yüksek tansiyon kontrol edilmez ve aşırı hale gelirse kalp krizine veya birçok başka rahatsızlığa yol açabilmekte. Kontrol altına almak için çeşitli çözümler bulunmakta. Bunların arasında düzenli ilaç kullanımı, beslenme alışkanlıklarında değişiklik yapma, kilo verme ve egzersiz başta geliyor. Yeni bir araştırmaya göre mavi ışık terapisi de kan basıncını düşürme konusunda etkili olabilir.

İngiltere’de buılunan Surrey Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bu araştırmada, ışık terapisinin tansiyona olan etkileri incelenmiş. Çalışmada denekler bir gün 30 dakika boyunca tüm bedenlerine uygulanan mavi ışık terapisine maruz kalmışlar. Ertesi gün 30 dakika başka bir ışık tipi ile deneme yapılmış. Bu denemelerde 450 nanometre dalga boyunda ışık kullanılmış, bu da güneş ışığı tayfı içindeki mavi rengin dalga boyuna denk.

Bir süre tekrarlanan deneylerde, günlük ışık terapisi seanslarından önce ve sonra ikişer saat boyunca deneklerin kan basıncı, nabzı, damar kalınlığı, damar genleşme oranları ve kandaki nitrikoksit seviyeleri takip edilmiş. Kullanılan kontrol ışığı seanslarından önce ve sonra kişilerin tıbbi testlerine bir farklılık gözlemlenmemiş. Fakat mavi ışık seanslarından sonra bazı farklı sonuçlar elde edilmiş. Özellikle de kasımlı (systolic) kan basıncında 8 mmHg miktarında azalma gözlemlenmiş. Bu miktarın ilaç sonucu düşürülen kan basıncı vakalarına neredeyse denk olduğu belirtilmekte. Ayrıca ışık terapisi sonrasında kan akış sistemini koruyan nitrikoksit seviyelerinde de yükselme saptanmış.

Araştırmanın raporu ‘European Journal of Preventive Cardiology’ jurnalinde bir bilimsel makalede yayımlanmış duruma. Sadece Birleşik Krallık çapında bile kardiyovasküler rahatsızlıkların her sene 150 bin kişiyi etkilediği bilgisi verilmiş. Araştırma ekibinden Profesör Christian Heiss ise çalışma ile ilgili şunları aktarıyor: “Mavi ışığa maruz kalma, ilaç kullanmadan tansiyon düşürme yöntemleri arasında yenilikçi bir yaklaşım olarak kabul edilebilir. Giyilebilir mavi ışık cihazları, hastaların her gün sorunsuzca belli sürelerde mavi ışık terapisi almasını sağlayabilir. Bu gelişme, özellikle ilaç tedavilerine cevap vermede zayıf kalan hastalarda işe yarayabilir diye umuyoruz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.