btbilgi

Türkiye’de e-ticaret büyük ilgi görmekte. Kampanyalar, indirimler ve ürün çeşitliliği artarken herkes bu pazarda kendine yer bulmaya çalışıyor. Rekabetin yüksek olduğu bir e-ticaret ortamında, doğru reklam ve pazarlama yöntemleri yüksek kazanç için önemli. Başarılı olmak için büyük bir şirket olmak zorunda değilsiniz, sadece bazı ipuçlarına ihtiyacınız var. İşte bu ipuçları da e-ticaret ve e-ihracat sitelerine altyapı hizmeti sağlayan RGS Yazılım firmasından geliyor:

İlk izlenim karar verdirici

Kullanıcıların ilk bakışta siteyi beğenip beğenmediğine karar vermesi 50 milisaniye alıyor. İlk izlenim yıllarca etkisini koruduğu için, olabildiğince yaratıcı olmak gerekli. Mümkün olan en iyi tasarım geliştirilmeli, doğru bir site kurulumu ile satış gerçekleşmeli, kullanıcıların hoş ve görsel olarak rahat edeceği bir görünüm sağlanmalı.

Mobilde var olmak zorunlu

Ortalama bir insan günde en az 100 dakikasını cep telefonu ile geçirmekte. Tüketiciler 2014 yılında mobil uygulamalar yardımıyla 204 milyar dolar harcamıştı, 2018 yılında bu rakam 626 milyar dolara yükseldi. Potansiyel müşterilere yakın olmak gerekli. Müşterilere mobilden ulaşamayan firmaların yakın gelecekleri olmayabilir.

Sosyal medyayı etkili kullanım

Sosyal medyayı ihmal etmek, online bir iş için alınabilecek en kötü karar. Ürünlerin ilgi çekici ve profesyonelce tasarlanmış şekilde sunulması gereklidir. Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest ve Tumblr platformları şu anda popüler. Ama özellikle Instagram diğerlerinin arasından sıyrılıyor. Sosyal medyadan düzenli içerik göndermek; günde üç fotoğraf, günlük hikaye ve haftada bir canlı yayın yapmak iyi bir yoğunluk sağlar.

Söz yerine fotoğraf

Görsel iletiler metinlerden 60 bin kat daha hızlı bir şekilde işlenir. İnsanların yüzde 65’i görsel olarak öğreniyor. Mesajınızı müşterilere iletmenin en iyi yolu görsel içerik sağlamak. Web sitenizde daha fazla görsel kullanın. Görsel bulunan tweetler, görsel kullanılmayanlara göre yüzde 94 oranında daha fazla retweetlenir.

Arama motoru rekabeti

Google‘da arama yapanların yüzde 90’ı sadece ilk üç sonuca tıklıyor. Bir e-ticaret sitesi veya aranan ürün sayfanın sonunda yer alıyorsa, sadece yüzde 10 onu görecek demektir. Web sitesi başlıkları, sayfa adresi ve açıklamaların optimize edilmesi, her gün yararlı ve yeni içerik konulması, web sitesinin yüklenme süresinin iyileştirilmesi gibi çalışmalar sizi yukarıya taşıyacaktır.

Kayıtta daha az bürokrasi

Ziyaretçileri siteye hızla kayıt etmenin yolu, uzun uzun kayıt formlarından geçmez. Bir e-ticaret sitesinde beğeniyi hızla satışa çevirebilmek için müşterinin adresini, telefonunu ve ne iş yaptığını bilmeniz gerekmez. Basit bir e-posta adresi ve şifre alınıp, kalan gerekli tüm bilgiler sonra da istenebilir. Kayıt formlarını basit tutun.

Müşterilerin verileri güvende olmalı

E-ticaret siteleri için tasarım ve pazarlama kadar, içerik yönetimi ve kişisel veri güvenliği de önemlidir. Alışverişte insan etkileşimi eksik olduğunda, müşterilerin online ürün satın alma konusunda siteye güven duymasını sağlamak gerekir. Sitenin, müşterilerin gizliliğini korumak için gerekli özellikleri taşıyan saygın bir site olduğu garanti edilmeli. Güvenli bir platform seçmek, güçlü SSL kimlik doğrulaması kullanmak, tüm siparişleri izlemek, güçlü parolalar sormak ve potansiyel sızmalara karşı dünya genelinde kullanılan PCI testi yapmak çevrimiçi sahtecilik riskini azaltacak olan tekniklerdir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.