btbilgi

Japon kökenli tasarım stüdyosu Nendo, günümüzde akıllı telefon kullanıcılarının en büyük dertlerinden olan şarj tükenmesine farklı bir çözüm getirmiş. Tasarladıkları Denqul isimli batarya ile, elektriğin hiç bulunmadığı veya çok uzun süre kesik olduğu durumlarda bile şarj bulabileceksiniz. Bu özel batarya sadece çevirilerek doldurulabiliyor ve acil durumlarda yedek şarj kaynağı olarak görev yapıyor.

Bataryanın kendisi ince bir çubuk gibi görünmekte ve minimal tasarım prensiplerine uygun inşa edilmiş. Normalde evde özel ayağında durduğunda prizden gelen elektrik ile şarj ediliyor. Ayağından çıkartıp yanınızda götürebilirsiniz. İçindeki 5 bin mAh kapasitesindeki pil 3,7V enerji sağlıyor. Bu da günümüzdeki herhangi bir cep telefonunu en az bir kez tam doldurmaya yetecek güçte. Silindirik bataryanın ucunda bir standart USB ve bir de MicroUSB çıkışı bulunmakta.

Asıl olay batarya cihazının diğer ucunda. Bataryada enerji tükendiğinde bu ucu çekiyor, uzatıyor ve yarıdan 90 derecelik katlanır kısmını açıyorsunuz. Ardından gövdeden tutup L şekline girmiş üst kısmı bilek hareketi ile kendi etrafında döndürmeye başlıyorsunuz. Cihazın içindeki küçük elektrik motoru dönme hareketi sayesinde Denqul elektrik üretmeye başlıyor. Üretilen elektrik de bataryada depolanıyor. Yani dışarıdan bağlantı olmadan, sadece basit bir hareketle elektrik depolayabilirsiniz.

Denqul bataryayı bu şekilde birkaç dakika çevirirseniz, herhangi bir akıllı telefonun acil durumda ihtiyacı olan enerjiyi depolamanız mümkün. Bataryanın kendisi L şeklindeki kısmın içinde bulunduğundan, dönüş gücüne ağırlığı ile destek oluyor. Bu sayede bileğinizi yormadan, küçük bir hareket cihazı çalıştırmaya yeterli.

Cihazın evde kullanılan ayağı aynı anda bataryayı ve bir akıllı telefonu şarj etmeye yarıyor. Ayrıca sade tasarımı ile evde tuhaf durmayacak bir aksesuar olarak kullanılabilmekte. Açık taş grisi, koyu gri ve mavi renklerindeki mat boya ile gelen cihaz ayağı, her evde rahatlıkla kendine yer bulabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.