btbilgi

İngiltere’deki Manchester Üniversitesi araştırmacıları, dünyanın en büyük nöromorfik süperbilgisayarını çalıştırdılar. Bu bilgisayar dünyanın en güçlüsü değil belki ama insan beyninin tasarımına en yakın makine olması ile dikkat çekiyor. SpiNNaker adı verilen bu süperbilgisayar, yaratıcısı Prof. Steve Furber’ın sözleri ile şöyle anlatılmakta: “SpiNNaker geleneksel bilgisayarların çalışma şeklini tamamen değiştiriyor. Standart bir bilgisayardan daha çok insan beyninin çalışma prensibine yakın bir makine geliştirdik diyebiliriz.”

Nöromorfik bilgisayarlar insan beynindeki biyolojik nöral ağ aktivitesini kopyalayarak işlem yapıyor. Normalde beyindeki nöronlar işlemlerini saf elektrokimyasal enerji atışları sayesinde gerçekleştirmekte. SpiNNaker (Spiking Neural Network Architecture) ise bu iş için onu meydana getiren 1 milyon özel tasarımlı “SpiNNaker Chip” işlemcisini kullanıyor. Beyindeki 100 milyar nöronun yerine geçen bu 1 milyon işlemci, saniyede 200 trilyon aksiyon gerçekleştirebilmekte.

Bu süperbilgisayarda insan beynine yaklaşan bir işlem yapısı bulunmakta. SpiNNaker bilgiyi A noktasından B noktasına yollayarak işlem yapmıyor. Daha akışkan şekilde işlem yapmakta ve aynı anda tonla paralel çalışma birarada sonuçları meydana getirmekte. Bu süperbilgisayarda milyarlarda minik veri parçası aynı anda binlerce noktadan geçerek işlemleri tamamlamaya yarıyor.

SpiNNaker çok büyük ölçekli simülasyonları gerçek zamanlı şekilde yürütebilecek. Bu da bilmsel ve tıbbi araştırmalar için önemli bir özellik. Mesela denemelerde süperbllgisayar, insan beyninde Parkinson hastalığından çok etkilenen Basal Ganglia bölümünün bir simülasyonunu oluşturmak için kullanılmış. Bilgisayar içinde beyindeki 80 bin nöronluk bir korteks simüle edilmiş ve hastalığın etkileri incelenmiş.

İnsan beynine en çok benzeyen süperbilgisayar: SpiNNakerHer ne kadar böyle bir bilgisayar yapma fikri 20 yıl önce oluşturulmuş olsa bile, makinenin inşası 10 yıl sürmüş. Süperbilgisayarın ömrü daha yeni başladı ve daha gidecek çok yol var. Araştırmacılar bu yapay beyin projesini, beyindeki 1 milyar nöronu temsil edecek çapa kadar büyütmek niyetindeler. Bu da ancak insan beyninin yüzde 1’i kadar bir kapasiteye erişebilmek anlamına geliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.