btbilgi

Samsung uzun zamandır söylentileri dolaşan katlanabilir akıllı telefon teknolojisini sonunda açıkladı. Cihaz 7 Kasım tarihinde düzenlenen yıllık Geliştirici Konferansı etkinliğinde karanlık bir sahnede, fazla ayrıntı verilmeden anlatıldı. Henüz Samsung’un söyledikleri dışında cihazla ilgili pek bir bilgi yok. Cihazın çok özel bir katlanabilir esnek ekran teknolojisine (Infinity Flex Display), Android işletim sisteminin özel bir sürümüne, kapalı halinde dış kısmında ince uzun ve açık halinde de kare biçiminde 7 inç’den büyük bir geniş ekrana sahip olduğunu biliyoruz. Cihazın adı, teknik özellikleri veya ne zaman piyasaya çıkacağı açıklanmadı.

Söz konusu Android işletim sistemi olunca, Google’ın o işin içinde olması gayet normal. Geliştirici Konferansı’nda sahneye çıkan Google da, bundan sonraki katlanabilir Android telefonlara gereken her türlü desteği vereceğini açıkladı. Aynı zamanlarda yayımlanan resmi bir blog sayfasında da bu desteğin yazılım tarafında nasıl olacağı belirtildi.

Blogdaki bilgiye göre Google katlanabilen telefonları iki kategoriye ayırıyor: Tek ekranlılar ve çift ekranlılar. Tek ekranlı modellerde cihazın dışarıya bakan bir ekranı bulunmuyor, açıldığında geniş tek bir ekrana sahip. Samsung’un tanıttığı cihaz teknolojisi ise çift ekranlı kategorisine girmekte. Yani cihazın dışında normal işlemler için kullanılabilir küçük bir ekran ve açıldığında da içerisinde büyük bir ekran var.

Yeni Android sürümlerinde ‘Screen Continuity’ (Ekran Devamlılığı) denilen bir özellik olacak. Bu özellik sayesinde cihaz katlanmış durumdan açık duruma geçerken, mobil uygulamaların sorunsuz şekilde ekranlar arasında aktarılması mümkün olacak. Mesela bir ekranda video izlerken, cihazı katlarsanız video bozulmadan veya takılmadan diğer ekrana geçebilecek. Bu özellik sayesinde, cihazların dikeyden yatay konuma geçerken yaşadıkları uygulama problemleri de çözülecek. Google sırf bu geçişlerin düzgün olması için özel bir API (uygulama programlama arayüzü) sunacağını söylüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.