btbilgi

Uzun zamandır otomobil ve motorsiklet parçaları ile teknolojileri geliştiren Bosch, bunların en yenilerini EICMA 2018 fuarında gösterdi. İtalya’nın Milan şehrinde 8-11 Kasım arasında düzenlenen ‘EICMA 2018 Bikes and Motorbikes Exhibition’, dünyanın en büyük bisiklet ve motorsiklet fuarlarından biri. Bosch’un burada tanıttığı tüm yenilikçi çözümler ve teknolojiler ile varılmak istenen hedef stressiz, kazasız ve neredeyse emisyonsuz mobiliteyi gerçeğe dönüştürmek.

Bosch’un EICMA 2018 fuarında gösterdiği teknolojilerden en ilginçleri aşağıdaki gibi sıralanmış:

Gelişmiş sürüş destek sistemleri

Bosch kaza araştırması tahminlerine göre, radar tabanlı sürücü destek sistemleri her yedi motosiklet kazasından birini önleyebilir. Bu elektronik asistanlar her zaman tetikte ve acil durumlarda, insanlardan çok daha hızlı bir şekilde tepki verebiliyor. Sistemi bir radar sensörü, fren sistemi, motor yönetimi ve HMI (Human-Machine Interface, yani İnsan Makine Arayüzü) oluşturuyor. Motosikletlerin bir duyu organı olarak takılan radar sistemleri, motosiklet destek ve emniyet işlevlerini sağlarken aynı zamanda aracın çevresinin de tam bir resmini sunuyor.

Bosch’un gelişmiş sürücü destek sistemlerinin işlevleri ise şöyle:

  • Adaptif hız sabitleyici ACC: Trafik akışına göre aracın hızını ayarlar ve gereken güvenli takip mesafesini korur. Bu sistem, öndeki araca çok yakın sürüşün neden olduğu arkadan çarpma şeklindeki kazaları etkili bir şekilde önleyebilir.
  • Çarpışma uyarı sistemi: Sistem araç çalışır çalışmaz aktif hale geliyor ve ilgili tüm hız aralıklarında sürücüyü destekliyor. Sistem bir başka aracın tehlikeli bir şekilde yakın olduğunu ve sürücünün duruma reaksiyon göstermediğini tespit ettiğinde, sesli veya görüntülü bir sinyal yoluyla sürücüyü uyarıyor.
  • Kör nokta tespiti: Bir radar sensörü görülmesi zor alanlardaki nesneleri kayıt altına alıp, sistemin elektronik gözü olarak kör noktaları tespit ediyor. Sürücünün kör noktasında bir araç belirdiğinde sistem, dikiz aynasına gönderdiği optik sinyal aracılığıyla sürücüyü uyarıyor.

Elektrikli bisikletler için ABS

Bosch fuarda elektrikli bisikletler için pazarın ilk seri üretim kilitlenmeyen fren sistemini göstermiş. Akıllı bir sistem sayesinde elektrikli bisikletin ön tekerleğinin kilitlenmesini önlemek ve ayrıca arka tekerleğin havaya kalkma yüksekliğini sınırlandırmak mümkün. eBike araçlarına yönelik ABS, 2018 yılının sonu itibarıyla seçili modellerde piyasaya sürülmüş olacak.

Ticari elektromobilite çözümleri

Bosch’un güç aktarım mekanizması çözümleri sayesinde her türlü bisikleti, scooterı, motosikleti ve ticari üç tekerlekli aracı elektrikli yapmak mümkün. Firma EICMA 2018’de iki elektrikli ticari araç sergilemiş. Biri 25 km/saate kadar hız yapabilen e-kargo bisikleti, diğeri ise 45 km/saate kadar hız yapabilen üç tekerlekli e-kargo bisikleti. Bosch’un entegre eScooter sisteminin parçası olan bir uygulama, menzil ve pusula modları olmak üzere iki arayüzle araç bilgilerini, ağa bağlı işlevleri ve sosyal ağı birbirine bağlıyor. Sürücüler, spesifik durumlara uygun ve kullanıcıların ihtiyaçlarına odaklanan bu kullanıcı dostu ve minimalistik tasarım ile yolculuklarını kolaylıkla yönetebiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.