btbilgi

Almanya’nın elektrikli mobilite firmalarının merkezi gibi görülen Aachen’den çıkan yeni bir startup ilginç bir iş modeliyle geliyor. UZE Mobility ismindeki şirket, benzerleri gibi size elektrikli araç satmak veya kiralamak istemiyor. Şirket müşterilerine belli süreler boyunca elektrikli minibüsler verecek ve bunu bedavaya yapacak. Para bu işin neresinde derseniz, şirket yenilikçi bir reklam modeli ile para kazanacağını umuyor.

UZE Mobility elektrikli minibüsleri kendi üretmiyor, yine Aachen’de üretilen StreetScooter tipi elektrikli araçları kullanacaklar. Normalde bu türden firmalar araç paylaşımı veya standart kiralama şekillerini tercih ederken, UZE bu araçların üzerindeki reklam panolarından para kazanmayı hedefliyor. Yani müşterilerine kullanım için verecekleri bedava minübüslerin üzerindeki reklam alanlarını birer ‘mobil billboard’ olarak satışa çıkartacaklar. Buradan kazanacakları gelir sayesinde de araçları müşterilere ücretsiz şekilde verebilecekler.

Elektrikli minibüslerin üzerindeki reklam panoları birer dijital billboard olacak. Bu sayede istenirse aracı kullanan firma kendi reklamını yapmak için UZE Mobility şirketine ek bir ücret ödeyebilir. Veya minibüsü bedavaya kullanabilmek için aracın üzerindeki reklam alanının kullanımını UZE’ye bırakabilir olacak.

Firma bu modeli Aralık ayında Almanya’nın Rhineland bölgesindeki şehirlerde denemeye başlayacğaını açıklıyor. İlk etapta alınan 50 StreetScooter elektrikli minibüs müşterilerin denemesi için verilmeye başlanacakmış. Müşteriler araçları istedikleri yerden ve istedikleri zaman, özel bir akıllı telefon uygulaması ile kiralayıp teslim alabilecekler. Bu teknolojinin arkasında bir blokzinciri çözümü yattığı bilgisi de ayrıca verilmekte.

UZE Mobility kurucusu Alexander Jablovski bu ilginç iş modelinin ötesinde, çevre konularında hassas olduklarını da söylüyor: “Hedefimiz, 2025’de hava kirliliği yaratmayan şehirler meydana getirilmesine katkıda bulunmak. Ancak insanları ve kurumları elektrikli araçları kullanmaya teşvik edebilirsek, bu hedefin gerçekleşmesi mümkün olabilecek.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.