btbilgi

Havalimanı denilen şey 1920’lerden beri hem işlev hem de görüntü olarak çok büyük değişikliklere uğramadı. Her ne kadar büyüklükleri, barındırdıkları teknolojiler ve iç mimari epey farklılaşsa da, özünde hala aynı görevi yapıyorlar. Havalimanları şehrin dışında, uçakların rahat inip kalkabileceği, büyük araziler üzerine kurulmuş bir dizi yolcu ve personel tesisinden ibaret. Gerçi yakın gelecekte ‘uçak’ dediğimiz nesne değişime uğradıkça, havaalanı konseptleri de değişecek.

Mimari stüdyosu Fentress Architects, Avrupa Kültür Merkezi’nin bienal sergisi için bu alanda yenilikçi bir proje gerçekleştirmiş. ABD’deki Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi’nden tasarım öğrencileri ile beraberce farklı havalimanı tasarımları yapmışlar. Öğrenciler Brezilya, Çin, İran, Madagaskar ve Yeni Zelanda olmak üzere beş destinasyon için tasarımlar üzerine çalışmış. Bu çalışmalar modeller ve üç boyutlu videolar ile sunulmuş. İşte size ‘Airports of the Future’ projesinden bir dizi ilginç havalimanı tasarımı:

Rio De Janeiro, Brezilya

Bu tasarımda öğrencilerin hayal ettikleri şey, ülkedeki fakir kesim ve zengin kesim arasındaki açıklığı biraz da olsa kapatabilmekmiş.

İran, Şiraz

Bu projeyi yapan öğrenciler ülkenin kültürel yapısını da içine kattıkları bir proje oluşturmuş. Havalimanı tipolojsini sıfırdan yaratan tasarımcılar, tesis şeklini ve işlevselliğini epeyce değiştirmiş.

Wellington, Yeni Zelanda

Bu ilginç havalimanı tasarımında ise bir dev okyanus Manta Ray balığından ilham alınmış.

Nanjing, Çin

Çin’de hayal edilen havalimanında odak, yolcuların torus benzeri fütüristik bir yapıda, araçları ile tesise kolayca girip çıkabilmeleri olmuş.

Toamasina, Madagaskar

Burada ana fikir adanın doğal güzelliğini havalimanına taşımak. Havalimanın her yerinde adanın doğal bitkileri, ürün satış noktaları bulunabiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.