btbilgi

Küçük ölçekli işletmeler, genelde 50 kişiden az çalışanı bulunan kuruluşlar. Bu türden kuruluşlar her ne kadar az çalışanı olsa bile, eğer teknoloji şirketiyse büyük miktarda müşteri verisine sahip olabiliyor. Mesela popüler bir mobil uygulama veya bir ticari web servisi sunan şirketler buna örnek verilebilir. Bu türden değerli küçük işletmeler, müşterileri ve çalışanları adına tuttukları veri nedeniyle siber suçlular için kolay hedef olabilmekte. Hele de eğer yeterli siber güvenlik önlemlerine sahip değillerse, bunlardan çalınacak veriler satış veya fidye yoluyla iyi para getirebilmekte.

Küçük işletmelere yönelik tehditleri 29 ülkeden seçilmiş 1,800’den fazla katılımcı ile inceleyen Kaspersky Lab, hazırladığı raporda fidye yazılımlarının bu şirketleri nasıl etkilediğini mercek altına almış. “Küçük balık, bol kârlı büyük göl: Küçük işletmeleri siber suçlardan kim koruyor?” (Small fish, big lucrative pond: who’s protecting VSBs from cybercrime?) başlıklı makalede, araştırma sonuçları ile ilgili dikkat çekici bilgiler bulunmakta. Araştırmada ana konu devamlı yaşanan siber güvenlik risklerinin yanı sıra, küçük işletmeler açısından siber güvenlik uzmanı olmayan kişilere güvenilmesinden kaynaklanan ciddi tehlikeler.

Raporda bu şirketlerin fidye yazılımına bir kez yakalandıktan sonra, tekrar tekrar yakalanmaya eğimli oldukları belirtilmiş. Son 1 yıl içinde bu tür bir vaka yaşayan küçük işletmelerin çoğu, daha sonra birden fazla vaka ile karşılaşmış. Bu şirketlerin yüzde 37’si iki ya da üç kez sorun yaşamış. Küçük işletmeler için öldürücü olabilecek bu tehlikelere karşı, şirketlerin üçte birinin BT güvenliğini yeterli bilgi birikimi olmayan çalışanlara teslim ettiği ifade edilmekte. Ayrıca küçük şirketlerin üçte biri (yüzde 32) tüm BT ve güvenlik operasyonlarından tek kişinin sorumlu olduğunu da aktarmış.

Siber saldırılar bu konuyla yeterli seviyede başedecek bütçesi ve insan gücü olmayan küçük işletmelerin faaliyetlerini kalıcı şekilde sekteye uğratabiliyor. Çalışmaların durması veya dosyalara uzun süre erişilememesi şirkete büyük zarar verebiliyor. Ankete katılan fidye yazılımı mağdurlarının dörtte birinden fazlası (yüzde 27) verilerine haftalar boyunca ulaşamadıklarını belirtmiş. Bu da sorunun, küçük şirketlerin işlerinin durmasına, dolayısıyla da gelir ve itibar kaybetmesine neden olmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.