btbilgi

AMD, San Francisco’da düzenlediği Next Horizon etkinliğinde, dünyanın 7 nm teknolojisiyle üretilen ilk x86 işlemci tasarımını ve 7 nm yüksek performanslı GPU ürününü tanıttı. AMD, etkinlikte sıradaki ‘Zen 2’ işlemci çekirdek mimarisiyle ilgili yeni özellikleri paylaşırken, devrimsel chiplet tabanlı x86 işlemci tasarımının detaylarını da sundu. Etkinlikte ‘Rome’ kod adlı, yeni nesil 7 nm EPYC sunucusunun tanıtımı da yapıldı.

Yeni nesil AMD EPYC CPU’lar ve AMD Radeon Instinct GPU ürünler şu anda geliştirme aşamasında. Bununla birlikte AMD, 7 nm+ tabanlı ‘Zen 3’ ve ‘Zen 4’ x86 çekirdek mimarisinin de yolda olduğunu paylaştı.

Son teknoloji ürünü 7 nm üretim teknolojisine sahip Zen 2 veri merkezleri için işletim maliyeti, karbon ayak izi ve soğutma gereksinimlerini azaltmaya yardımcı olacak şekilde gözle görülür performans artışı, güç tüketimi ve yoğunluk geliştirmeleri sağlıyor. Ödüllü Zen çekirdeğinin önemli yeniliklerinden bazıları şöyle sıralanmış:

  • Gelişmiş bir işlem veri hattı, bilgi-işlem motorlarını daha verimli şekilde besliyor.
  • Ön uç gelişimleri – gelişmiş dal tahmini, daha iyi komut getirme, yeniden iyileştirilmiş komut arabelleği ve daha geniş çalışma arabelleği.
  • Kayan noktalı sayı iyileştirmeleri – kayan noktalı sayı genişliğini 256 bit’e çıkarırken, yükleme/depolama bant genişliğini de iki katına çıkarıyor, artırılmış dispatch/retire bant genişliği ve tüm modlar için yüksek akış.
  • Gelişmiş güvenlik özellikleri – Donanımsal olarak iyileştirilmiş Spectre önlemleri, bellek şifrelemede artırılmış esneklik.

AMD ‘Rome’ kod adlı yeni nesil EPYC işlemcilerle ilgili şu detayları etkinlikte verdi:

  • İçerisinde 64 adete kadar “Zen 2” çekirdeği, artırılmış döngü başına komut ve lider bilgi-işlem, giriş/çıkış ve bellek bant genişliğinin de bulunduğu işlemci iyileştirmeleri.
  • İçerisinde kanal başına iki kat bant genişliği ile veri merkezi hızlandırıcı performansını dramatik olarak yükselten endüstrinin ilk PCIe 4.0 özellikli x86 sunucu işlemcisi ile platform iyileştirmeleri.
  • Günümüz AMD EPYC işlemcileriyle karşılaştırıldığında soket başına iki kat daha fazla bilgi-işlem performansı ile, dört kat kayan nokta performansı.
  • Günümüz AMD EPYC sunucu platformlarıyla soket uyumluluğu.
  • ‘Rome’ örnekleri şu anda müşterilere sunulmaya başlanmış ve piyasaya çıkınca dünyanın ilk yüksek performanslı x86 7 nm işlemcisi olacak.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.