btbilgi

Nesnelerin İnterneti teknolojileri her sene gelişmekte ve ürünler hızla yaygınlaşmakta. İşin akıllı şehirler ve endüstriyel uygulama kısımlarını dikkate almasak bile, evimizdeki ağ bağlantılı cihazların sayısı devamlı artmakta. Güvenlik firması Bitdefender her evde ortalama 6 adet internete bağlı cihaz olduğunu belirtiyor. Kullanıcıların yüzde 65’i bu rakamın yakın gelecekte artacağına kesin gözüyle bakıyor. Fakat o kadar uyarıya rağmen hala bazı kişiler bu IoT cihazlarını nasıl güvenli hale getireceğini bilmiyor.

Verilen bilgilere göre kullanıcıların yüzde 3’ü en az bir kez siber saldırıya uğramış. Fakat yine kullanıcıların dörtte biri savunma aşamasında ne yapması gerektiğini bilmemekte. Güvenlik risklerinin nasıl azaltılabileceğini bilmeyen veya var olan güvenlik önlemlerinin yeterli olduğunu düşünen kullanıcılar, siber saldırganların şansını artırıyor. Bilgisi olan kullanıcıların bile çok az bir kısmı kendini güvende hissettiğini belirtmiş. Her 5 kişiden 1’i ise daha fazla siber güvenlik önlemi almanın zorluğundan şikayet etmekte.

Hem internet ağıyla hem de birbiriyle bağlantılı IoT cihazları siber saldırganlar için ideal hedefler. Kullanıcıların ağ bağlantılı cihazlarını güvenliğinden emin olunmayan ortak Wi-Fi ağlarına bağlaması, bu konudaki en ciddi ihmal. Hackerler restoran, otel veya havaalanları gibi mekanlardaki şifresiz Wi-Fi ağlarına kolayca bağlanıp kendilerine av arıyorlar. Her ne kadar kullanıcıların yüzde 77 kadarı herkese açık kablosuz ağlara bağlanarak tehlikeye girdiklerinin farkında olsa bile, bedava internet erişimi güvelikten daha cazip gelmekte.

Kullanıcıların en çok korktuğu senaryo, siber suçluların kişisel bilgilerini çalması. Yine de gerekli önlemlerin alınmasında sıkıntı var. Burada bilgi eksikliği de önemli bir faktör, çünkü her 10 kişiden 1’i siber tehlikelerden korunmak için nereden tavsiye alacağını bilmiyor denilmekte.

Bitdefender’ın raporunda IoT ve benzeri ağ bağlantılı cihazlarda güvenliği artırmak için bazı pratik önlemler aktarılmış. Mesela cihazlarla gelen şifreleri hemen değiştirmek, karmaşık şifreler ve parolalar kullanmak gibi. Ayrıca özellikle akıllı TV’leri farklı bir ağda konumlandırmak ve varsa sabit kamerasını kapatmak gibi tavsiyeler de verilmekte

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.