btbilgi

Uçan dron araçları her geçen gün yeni özellikler donanmış şekilde gelmekte. Bu sayede de farklı alanlarda kullanımlarının yolu açılabiliyor. Şimdiye kadar yenilikçi uçan dron uygulamaları arasında aktif yanardağ tarayan cihazları, havai fişek gibi 4 Temmuz şovu yapanlarını ve kargo taşıyanlarını görmüştük. Şimdi bunların arasına yeraltı haritalama yapabilen Hovermap katıldı.

Avusturalya kökenli startup firma Emesent’in sunduğu çözüm, insanlar için keşfetmesi tehlikeli olabilecek yerleri önce dron aracılığı ile haritalamaya dayanıyor. Dron teknolojisini yerin altına taşıyan firma, özel donanım ve yazılımlarla madenlerin, mağaraların ve tünellerin taranmasını sağlamakta. Emesent’i kuran araştırmacılar bu projenin başlangıcını, Avusturalya federal Ar-Ge kurumu CSIRO’da çalışırken yapmışlar. Kurumun Robotik ve Otonom Sistemler Bölümü’nde görev alan ekip, Hovermap teknolojisini geliştirerek ticari hale getirme yoluna gitmiş.

Hovermap sisteminin platformu profesyonel performansa sahip uçan dron araçları. Donanım olarak ise lazer ile üç boyutlu çevre tarama yapan LIDAR cihazları, çarpma engelleyici mesafe sensörleri ve GPS gibi birden fazla teknik bir arada kullanılmakta. Birden fazla sensör ve kamera ile donatılan dron, yeraltı tünellerini otonom şekilde gezebilmekte. Uçuşa başlayınca kendi kendine tünelde ilerliyor ve tüm sensörleri ile etrafı taramaya başlıyor. Oluşturulan üç boyutlu haritalar, uçuş sonunda hemen sahada veri aktarımı sonucunda incelenebilmekte.

Batı Avusturalya’da gerçekleştirilen denemelerde, şimdiye kadar yer altında 600 metre uzunluğunda mağara taraması yapılmış. Firma başarılı test aşamasından sonra, sistemi geliştirip piyasaya sunabilmek için 3,5 milyon Avusturalya Doları (yaklaşık 2,5 milyon Dolar) değerinde VC yatırımı almayı da başarmış. Firma halen seçilmiş bir grup müşteri ile çalışıyor ve hem saha denemeleri artırılıyor, hem de ürün finalize ediliyor. Emesent sistemi 2018 sonunda tamamlanmış bir çözüm olarka satışa çıkartmayı hedeflemiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.