btbilgi

Fotoğraf çekmek günümüzde bir lüks olmaktan çıktı, çünkü artık özel donanımlara veya pahalı cihazlara ihtiyaç yok. Akıllı telefonların lensleri her geçen nesilde biraz daha gelişiyor. Sadece günlük kullanım için yeterli değil, bazı telefonlar profesyonel uygulamalarda bile kullanılabilmekte. Her ne kadar geleneksel DSLR (Digital single-lens reflex camera) fotoğraf makineleri hala en iyi sonuç için gerekli olsa da, Yongnuo YN450 gibi yenilikçi ürünler pazarı ilginç yönlere doğru çeşitlendirmeye devam ediyor.

Akıllı telefonların lensleri ve CMOS görüntü sensörleri hızla güçlense bile, bu küçük cihazların çok ciddi bir zayıf yönü var. Normalde telefon ve kişisel bilgisayar görevini yerine getirdikleri için, profesyonel bir fotoğraf makinesi gibi davranamıyorlar. Bunun sebebi de kameralarda profesyonel işler için kullanılması gereken büyük lenslerin akıllı telefonlara takılamaması. Bu iş için çok özel aksesuarlar gerekiyor, fakat Hong Kong merkezli Yongnuo’nun geliştirdiği cihaz ilginç bir hibrit ortam oluşturmuş durumda.

DSLR kamera ve 4G destekli Android bir arada: Yongnuo YN450

Yongnuo YN450 model cihaz tam bir profesyonel kamera değil ama tam bir akıllı telefon da değil. Kendi kategorisini yaratan Yongnuo, DLSR lens kullanımı ile Android mobil işletim sisteminin avantajlarını biraraya getirmiş. Cihaz hem bir aynasız kamera gibi çalışıyor, hem de modern akıllı telefonlardan alışık olduğumuz Android arayüzüne sahip. Kullanıcılar isterlerse cihazın kendi 8 MP kamera özelliği kullanabilir veya profesyonel Canon lenslerini direk cihaza takıp, 16 MP kapasiteli Panasonic MFT CMOS görüntü sensörünün gücünü devreye sokabilirler.

Cihazın ana teknik bilgileri Qualcomm dört çekirdekli işlemci, 3 GB bellek, 32 GB depolama alanı, Wi-Fi ve 3G/4G hücresel bağlantı yeteneği olarak listelenmiş. İşletim sistmi olarak Android 7.1 Nougat kullanacak ve çeşitli mobil uygulamalar yüklenebilecek. Cihazın diğer açıklanan özellikleri arasında çift mikrofonla ses kayıt, GPS, LED flaş modül uyumluluğu, 4 bin mAh kapasiteli batarya bulunmakta. Cihaz fotoğrafları RAW formatında kaydediyor ve saniyede 30 kare oranı ile 4K video çekebilecek. Yongnuo YN450 için henüz fiyat veya piyasaya çıkış tarihi resmi olarak verilmemiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.