btbilgi

Amazon, Alibaba ve JD gibi dijital perakende devleri fiziksel mağazacılığın tadını aldıkça, yenilikçi fikirlerini uygulamaya devam ediyorlar. Yakın gelecekte Amazon Go gibi insansız ve kasasız otonom mağazaları daha sık göreceğimiz kesin. Bu pazara giriş yapan en yeni firma yine Çin’den çıktı. Pekin’de bir otonom mağaza açtığını duyuran Lenovo, prototip mağazasında küçük ve kolay tüketilebilecek gıdalar ile içecekler satıyor.

Kullanıcılar “Lenovo Lecoo” adı verilen otonom mağazaya girebilmek için müşteriler kameralı bir tablete bakıp yüz taraması yaptırıyorlar. Bu şekilde yüz tanıma ile kimlik doğrulama gerçekleşiyor. Bundan sonra aynı Amazon Go mağazalarındaki gibi mağzayı gezip, istedikleri ürünleri alıp, kasyla veya ödemeyle uğraşmadan çıkıp gidebiliyorlar. Ödeme ise mobil hesaplarından otomatik şekilde yapılıyor. Çinli kulllanıcılar zaten bir süredir WeChat ve Alipay gibi mobil uygulamalardan ödemeye alışmış durumda.

Tam otomatik Lenovo Lecoo mağazasında şimdilik sadece bozulmayacak cinsten gıda ürünleri satılmakta. Lenovo’nun kendisi ana iş olarak elektronik cihazlar, bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletler üreten bir firma. Henüz bu ürünlerin mağzalarda yer alıp almayacağı ise belli değil.

Firma yaptığı açıklamada şimdilik yeni akıllı teknolojileri mağazada denemekte olduğunu söylüyor. Öncelikleri ise kullanılan yüz tanıma teknolojilerini daha hassas ve doğru sonuç verecek hale getirmek. Firma bunun dışında elektronik ödeme, Nesnelerin İnterneti (IoT) ve yapay zeka çözümlerini de devreye sokmuş durumda. Mesela mağazaya eklenecek cihazlardan biri, yapay zeka ve veri analizi teknikleri kullanan bir kahve makinesi. Bu makine her müşterinin tercih ettiği kahve tipini ve büyüklüğünü bilecek, kişiye özel kahve yapacak veya önerebilecek. Lenovo tüm bu teknolojileri geliştirmek için Pekin (Çin), Stuttgart (Almanya) ve Morrisville’de (Kuzey Kaliforniya, ABD) 1,2 milyar Dolarlık üç Ar-Ge merkezi açmış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.