btbilgi

Yerli siber güvenlik entegratörü Biznet Bilişim enerji, ulaşım ve su şebekeleri gibi kritik altyapılarının güvenliği konusunda farkındalığı artırmak amacıyla Türkiye’nin ilk ulusal Endüstriyel Kontrol Sistemleri – EKS Siber Güvenlik Konferansı’nı düzenledi.

Etkinlikte, EE-ISAC Kurucusu ve RambiCO CEO’su Johan Rambi, İstinye Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, Sakarya Üniversitesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. İbrahim Özçelik ve TANAP Grup BT Yöneticisi Gurban Karimov gibi önemli isimler, birçok kritik altyapının omurgasını oluşturan Endüstriyel Kontrol Sistemleri’nin sorunsuz işlemesi için neler yapılması gerektiğini masaya yatırdı. Fortinet ve Cyberark’ın teknoloji sponsoru; GAZBİR ve Elder’in stratejik iş ortağı olduğu etkinlikte, “Farklı Dünyalar” teması vurgulanarak ekosistem oluşturulmasının altı çizildi.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Biznet Bilişim Genel Müdürü Serdar Yokuş, bu konferansın EKS siber güvenliği konusunda farklı perspektiflerden sorunlar ve çözümlerin konuşulduğu ilk ve tek etkinlik olduğunun altını çizerek, “Enerji, ulaşım ve su şebekeleri gibi kritik altyapıların geleceği hepimizin bildiği gibi siber güvenlikten geçiyor. Birçok kritik altyapının omurgasını oluşturan Endüstriyel Kontrol Sistemleri’nin sorunsuz işlemesi için de farklı sektörler, farklı uzmanlık alanları ve farklı disiplinlerin aynı dili konuştuğu bir ekosistem yaratılması gerekiyor. Umarım bu etkinlik EKS ekosisteminin gelişim sürecinde önemli bir kilometre taşı olur.” dedi.

Açılış konuşmasından sonra sahneye çıkan ana tema konuşmacısı EE-ISAC Kurucusu ve RambiCO CEO’su Johan Rambi “Endüstriyel Kontrol Sistemleri’nde siber güvenlik sadece teknolojiyi değil, tüm toplumu ilgilendiriyor. Siber güvenliğin önemi konusunda tüm toplumun bilinçlendirilmesi gerekiyor. Şunu unutmamalıyız ki en iyi savunma şekli her an bir saldırı gelebilecekmiş gibi hazırlıklı olmaktır.” dedi. Konuşmasında ayrıca “Kurumların ya da işletmelerin işleyişinin temel taşlarından birinin de siber güvenlik olduğunu vurguladı.

Etkinlikte, BOTAŞ Bölge Müdür Yardımcısı Arif Ataman, Genel Energy CIO’su Faruk Özer, Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş Haberleşme Uzmanı Hasan Karagündostu, Vedaş Bilgi Teknolojileri Müdürü Miraç Atmış, Demiröz Consultancy B.V Kurucusu ve Kıdemli Danışmanı Özkan Demiröz, EnerjiSA Bilgi Güvenliği Risk ve Uyum Grup Müdürü Pelin Pehlivan, Fortinet Sistem Mühendisliği Yöneticisi İlker İmamoğlu, Cyberark Satış Mühendisi Serhat Erkan ve Antalya Havalimanı Sistem Destek Uzmanı Volkan Vural konuşmacı ve panelist olarak yer aldı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.