btbilgi

Avrupa çapındaki otomotiv pazarları, elektrikli araç dönüşüm rüzgarları ile savrulmakta. Tüm otomotiv markaları bu dönüşümün neresinden tutacağı konusunda karar vermeye çalışırken, ülkeler de geçiş sürecinde yepyeni düzenlemelerle uğraşıyorlar. ‘Automotive News Europe’ sitesi en büyük Avrupa ülkelerinin elektrikli otomobil konusundaki politikalarını ve verdiği kararları mercek altına almış.

Norveç

Norveç halen, satış ve penetrasyon olarak dünyanın en iyi elektrikli araba pazarına sahip. Elektrikli arabalar hem vergiden düşülebiliyor, hem de yüzde 25 oranındaki standart vergi bunlara uygulanmıyor. Yollarda da elektrikli arabalara öncelikler var. Köprü ve otoban ücretlerinden muaflık, bedava arabalı vapur kullanımı, hatta bazı şehirlerde bedava park alanları bile sunuluyor.

Hollanda

Avrupa pazarları arasında penetrasyonda ikinci sırada olan Hollanda da, benzer şekilde teşvikler ile satışları artırıyor. Özellikle bol miktarda sübvansiyon, şirketlere sağlanan vergi kolaylıkları ve araba şarj istasyonlarının yaygınlığı dikkat çekmekte. Vergi indirimleri yıldan yıla değişmekte fakat sadece satışlarda değil, leasing seçeneklerinde de uygulanmakta.

İngiltere

Bu pazar elektrikli arabaları endüstrinin gelişmesi için bir fırsat olarak görüyor. Hükümetin ‘Road to Zero’ stratejisi sadece elektrikli arabalarla ilgili düzenlemeler içermiyor. Aynı zamanda toplu taşımanın elektriklenmesi ve şarj istasyonlarının artması gibi konulara da açıklık getirmekte. İngiltere’de fosil yakıt kullanan araçların satışına 2040 yılında son verilmesi planlanıyor.

Fransa

Ülkede 2020’ye kadar elektrikli araba satışlarının 5 kat artması hedeflenmiş. Paris yönetimi 2030 yılında şehre benzinli ve dizel yakıtlı araç sokmamayı planlıyor. Elektrikli ve hibrit araç satın alıında 6 bin Euro’luk indirim ve eski bir araba ile değişimde ise 4 bin Euro’luk indirim söz konusu. Elektrikli arabalar çoğu eyalette vergide ve yıllık ödemelerde avantaja sahip.

İspanya

İspanya’da geçen sene devreye sokulan ‘Alternative Mobility Support Plan’ isimli düzenleme ile elektrikli araba satışlarına toplamda 20 milyon Euro’luk teşvik desteği başlatıldı. Teşvik bütçesine yapılan başvurular ile 24 saat içinde hedeflere ulaşıldı. Elektrikli otomobil pazarında 2018’in ilk yarısında satışlar, 2017’nin tamamıın iki katı kadar gelişti.

Danimarka

Danimarka da 2030 yılında benzinli ve dizel araç satışını yasaklamayı hedefleyen ülkelerden. Fakat ufak bir sorun var, 2015 yılında elektrikli arabalara uygulanan teşvikler kademeli olarak azaltılmaya başlandı. Bu yıldan itibaren pazarda yeni elektrikli araç satışlarında ciddi düşüş görülmüş. Hükümetin buna karşı ne önlem alacağı henüz belli değil.

Almanya

Dünyanın en büyük bazı otomobil markalarının yuvası Almanya, elektrikli arabalar konusunda iddialı ama hükümeti kararsız. Bir yandan 2020 yılında yollarda 1 milyon elektrikli araba görmek istiyorlar, diğer taraftan güçlü otomotiv lobileri tarafından çok yüksek bulunan emisyon sınırlarını geriye çekmeyi planlıyorlar. 2016 yılında 600 milyon Euro’luk bir elektrikli araba teşvik programı açıklandı. İki yılda bu rakamın sadece 100 milyon kadarı harcanmış.

İsviçre

İsviçre’nin otomobil pazarı Alman ve Fransız markaları ile dolu. Burada da emisyon düşürme hedefleri bulunmakta ama elektrikli araba satışları istendiği kadar iyi gitmiyor. Almanya’daki sıkı otomotiv lobisi burada da iş başında, firmalar emisyon sınırlarına uymaktansa büyük cezalar ödemeyi kabul edyorlar. Bu tür hareketler de elektrikli araba satışlarını engellediği gibi, fosil yakıtlı arabaların ssatışlarına destek oluyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.