btbilgi

Bilgi artık dünya üzerindeki en değerli şey. Üretilmesi kolay ama doğru şekilde kullanılması zor bir kaynak. Depolaması ise bambaşka bir konu. Her geçen gün artan üretilmiş veri miktarı, artık geleneksel depolama sistemlerini zorlamaya başlıyor. Halen en yoğun kullanılan veri depolama biçimi fiziksel, özellikle de manyetik cihazlar. Harddiskler ve USB bellekler en genelgeçer depo araçları. Fakat bunların artan üretimi hem çevreye zarar veriyor, hem de sınırlarına yaklaştığı için bir yerden sonra yetersiz kalacak. Geleceğin en ilginç depolama alternatiflerden biri ise toz partikülleri olabilir.

Belçika’daki Ghent Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, toz partikülleri üzerine çok minik miktarlarda veri yerleştirmenin bir yolunu bulmuş. ‘Nature Communications’ jurnalinde yayımlanan bilimsel makaleye göre, ekip özel bir kimyasal işlem sayesinde veri dizilerini sekans bazlı bir makromoleküle çevirebilmişler. Bu molekül aynı sıfır ve birden oluşan bilgi birimleri gibi belli bir uzunluğa ve sabit gruplaşma özelliklerine sahip.

Araştırmacılar bu süreci otomarize edebilmek için iki bilgisayar algoritması hazırlamış. Birincisi veriyinin kimyasal forma çevirilmesini ve geri okunabilir hale getirilmesini sağlıyor. Diğeri ise bu sürecin hızlı ve tutarlı biçimde çalışmasını garantiliyor. Kimyasal süreç sonucunda toz partiküllerine bir web linki, küçük bir yazı veya bir QR kodu gibi az miktarda veri yüklenebilmiş. Verilen bilgiye göre toz üzerindeki veri parçası saniyeler içinde okunabiliyor.

Gelecekte bu keşfe dayalı yenilikçi ve sıradışı veri depolama teknolojileri geliştirilmesi mümkün olabilir denilmekte. Özellikle de çok enerji harcayan sabit depolama üniteleri yerine, az enerji harcayan akışkan ve az yer kaplayan yeni yöntemler geliştirilme ihtimali bulunmakta. Buna benzer bir diğer çalışma olarak, 2017’de Microsoft’un DNA üzerinde veri depolama denemelerini duymuştuk

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.