btbilgi

CISO’lar (Chief Information Security Officer) kendi aralarında kendi jargonlarını kullanırlar ve işlemlere sadece güvenlik açısından bakarlar. Oysa güvenlik sadece güvenlik ekiplerini ilgilendiren bir konu değildir,  işin kendisini doğrudan ilgilendirir. Şirket verileriyle ilgili ciddi bir ihlal ya da güvenlikte açık söz konusu olduğunda işle ilgili olumsuz sonuçlar ortaya çıkar. Bu nedenle diğer departmanlar, aynı dili konuşamadıklarını düşündükleri ve dışarıdan birileri gibi algıladıkları güvenlik ekipleri yüzünden işlerin yavaşladığını düşünürler.

Peki, güvenlik ekiplerimizin iş dilini konuşmalarını nasıl sağlarız?

CISO’lar genellikle ‘SQL Enjeksiyonları’, ‘Kötü Amaçlı Yazılımlar’, ‘XSS’ gibi şifreli terimler kullanırlar ve IP’leri, cihazları, ağları ve uç noktaları korumak için bütçe ayrılması gerektiğini anlatamazlar. Müşteri, çalışan ve iş verileri yanında ticari işlemlerin korunmasının önemi bilindiği halde dilleri anlaşılmadığı ve harcamalarının ROI (Return on Investment) hesaplaması mümkün olmadığından gerçekleştirilecek çalışmalar ilgili birimlerce maliyet olarak algılanır.

Bir işletmeyi insan bedenine benzetirsek uygulamalar o bedenin kalbi olarak tanımlanmalıdır. İş hayatı, müşteri bilgileriyle yüksek riskli web ve kurumsal uygulamalarda yapılan işlemlere bağlıdır. Bu erişim talepleri ve alım-satım işlemlerinin doğru zamanda ve doğru şekilde değerlendirilmesi çok önemlidir.

İş diline hakim BT ekibine sahip olmanın yolu çok basit: Onlara doğru bir araç temin edin…

İş diline hakim güvenlik departmanı çalışanları, ürün yöneticileri ve uygulama sahiplerine ihtiyaçları anlaşılır bir dille aktararak önemli verilerle olası sorunlara dikkat çeker ve işletmenin parasal risklerini azaltacak önlemleri hızla almasına yardımcı olur.

SecuPi sizin için işte tam olarak bu görevi üstleniyor. Uygulama sunucularına bir ajan uygulamak, herhangi bir kod değişikliği veya DBA süresi olmadan veri akışları ve işlemler üzerinde davranış analizi, profil ve akran karşılaştırması kullanarak tüm hassas ve düzenlenmiş verilerin izlenmesini sağlar. Kritik noktalarda önleme ve iyileştirme işlemlerini zenginleştirir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ