btbilgi

Eğer bir süperkahraman olmak niyetindeyseniz, bu çağda tam size göre tonla araç bulmanız mümkün. Uçan arabalardan derin deniz dalış araçlarına kadar her şey emrinize amade. Eğer yeterince zenginseniz kendinize hem suyun üzerinde, hem de altında gidebilen bir süper tekne bile alabilirsiniz. Bir James Bond filminden çıkma gibi görünen Hyper-Sub isimli araç, ABD Deniz Kuvvetleri tarafından onaylanmış. Fiyatı belli değil ama en azından 3,5 milyon Dolar edeceği tahmin edilmekte.

Hyper-Sub aynı anda bir hız botu ve bir denizaltı. Suyun üzerindeyken her biri 480 beygirlik çift Yanmar 6LY3-ETP dizel motoru ile 26 knot (yaklaşık saatte 48 kilometre) hız yapabilirsiniz. Bu araç yaklaşık 3 ton çekebilme kapasitesine sahip ve benzeri 900 beygirlik özel tasarımlı yarış tekneleri ile kapışacak güçte. Standart tekne boyutlarında olduğu için standart kamyonlarla taşınabiliyor, herhangi bir liman, sahil veya iskeleden suya inebiliyor.

Bu kadarla kalmıyor, çünkü araç denizaltı modunda da gayet etkileyici. Hyper-Sub maksimum 365 metre derinliğe kadar dalabiliyor ve suyun altında çift elektrikli pervanesi ile yaklaşık saatte 10 kilometre hızla gidebiliyor. Özel su geçirmez gövdesi ve kokpiti sayesinde sınırsız kere dalış yapabiliyor. Denizaltı modunda bir şnorkel yardımı ile suyun hemen altında istendiği kadar gidebilmekte. Zorlu deniz koşullarında kullanılan bir dengeleyici sistemi var. Teknedeki acil kurtarma mekanizması ile, kabin su dolsa bile kendi kendine su yüzüne çıkması da sağlanmış.

Hyper-Sub’ın modüler tasarımı, istendiği takdirde kokpit ve yolcu kabininin değiştirilmesine izin vermekte. Yani kokpit bloğunu çıkartıp, yerine deniz dibi araştırmaları için donanımlarla dolu başka bir blok takılabilir. Araç çok uzun süren araştırmalar ve son 10 yıldır gerçekleştirilen yoğun çalışmalar sonucunda ortaya çıkmış. Benzer örnekleri gördüğümüz olmuştu ama seri üretime bu kadar yakın ilk örnek Hyper-Sub oldu. Aracın piyasaya ne zaman çıkacağı ise henüz açıklanmamış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.