btbilgi

Her biri birer teknolojik platform olan Tesla otomobilleri oldukça ilginç özelliklere sahipler. Bu özelliklerin bazıları başka arabalarda bulunmuyor veya sadece markaların en pahalı modellerinde yer alıyor. Tesla’nın iddialı olduğu özelliklerden biri Autopilot, yani otomatik sürüş. Bu tam otonom bir araba anlamına gelmiyor, daha çok gelişmiş sürüş destek sistemlerinin bir birleşimi. Bir diğeri ise Summon, yani arabanızı uzaktan kumanda ile bulunduğunuz yere çağırma.

Tesla CEO’su Elon Musk, Summon özelliğinin ikinci aşaması olan ‘Advanced Summon’ı (bazı kaynaklarda Smart Summon da denilmekte) duyurdu. Bir Twitter mesajında bahsettiği gelişmiş özellik, yaklaşık 1,5 ay içinde kullanılmaya hazır olacakmış.

Görünüşe bakılırsa, kablosuz şekilde yüklenecek bu özellik sayesinde arabanız sadece uzaktan kumandanızın bulunduğu yere kendi kendine gelmeyecek. Akıllı telefon uygulamasını kullandığınız zaman, Tesla otomobiliniz bulunduğunuz yere otomatik geldiği gibi bir butonu basık tuttuğunuz sürece sizi takip de edecek. Bu kadarla da kalmıyor, Musk daha da güzel bir özellikten bahsediyor: Akıllı telefon uygulaması üzerinden, uzaktan kumandalı oyuncak araba kontrol eder gibi Tesla’nızı yönetebileceksiniz.

Uzaktan kumanda ile araba yönetme özelliği, sadece otomobil kullanıcının görüş mesafesindeyse çalışacak. Musk aslında daha uzak mesafeden de bu özelliğin kullanılabileceğini söylüyor. Fakat çeşitli güvenlik sebepleri ile uzak mesafe kontrol devreye alınmamış. Yani Tesla arabalarınızı piste çıkartıp, uzaktan birbirileri ile yarıştıramayacaksınız.

Summon özelliğinin bir sonraki aşamasında ise, arabanın yapay zekası gördüğü sokak işaretleri ile otopark işaretlerini anlayabilir hale gelecek. Bu sayede otoparkta kendi kendine boş park yeri arayabilecek, bulduğunda da kendi kendine park edebilecek. Bu özelliğin 2019 içinde eklenmesi beklenmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.