btbilgi

2050 yılına geldiğimizde dünyanın en gelişmiş ülkelerindeki nüfusun yaklaşık yüzde 80’i büyük şehirlerde yaşıyor olacak. Tüm bu yerleşimi sürdürülebilir şekilde desteklemek ve kontrol etmek, ancak akıllı şehir teknoljileri sayesinde olacak. Yapay zekadan dijital sağlık hizmetlerine ve enerji verimliliğine kadar farklı yerlerden gelişmekte olan akıllı şehir uygulamaları, Türkiye’de de hız kazanıyor. Bu alanda en son gelişme ise, Signify ve Turkcell’in kamu ve özel sektörde enerji verimliliğinin dijital dönüşümü projesi.

İstanbul, dünya çapında toplam piyasa değeri 2025 yılına kadar 2 trilyon doları aşacak “akıllı şehirler” listesinde bulunmakta. Bu hedefe katkıda bulunmak isteyen Signify (eski adı ile Philips Aydınlatma) ve Turkcell beraber önemli bir işbirliğine imza attılar. Signify Global CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Eric Rondolat, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ve Signify Ortadoğu, Türkiye ve Pakistan Başkanı ve CEO’su Göktuğ Gür’ün katıldığı bir törenle imzalanan protokol kapsamında Signify’ın bağlantılı aydınlatma sistemi Interact’ın, Turkcell’in akıllı şehirler altyapı teknolojisiyle birleştirileceği açıklandı.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı’ndan çıkan bir rapora göre, hane ve iş yerlerinin tükettiği elektrik  küresel enerji kullanımının yüzde 60’ı civarında. Sokak aydınlatmaları ise toplam elektrik kullanımının yüzde 15’ini oluşturmakta. Dünya çapında akıllı aydınlatma sistemleri ve akıllı şehir çözümleri entegre edilerek, verimli enerji kullanımı sağlanmaya çalışılmakta.

İki büyük firmanın yapacağı işbirliğinde, ESCO nun (Enerji Servis Şirketleri) LED dönüşüm modeli temel alınacak. Bu model dahilinde işletmelerin kullandığı enerjinin maliyetini azaltmasını mümkün oluyor. Aynı zamanda enerji yönetim hizmetleri veya enerji verimliliğiyle ilgili yatırımların finansmanı da sağlanabilmekte. Bu sayede hem kamu ve özel sektördeki şirketlerin akıllı aydınlatma yatırımları gelişecek, hem de şehirlerde aydınlatmada kullandığı büyük miktar enerjiden tasarruf edilebilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.