btbilgi

İnsanlığın yaşaması muhtemel plastik felaketini farkedip, bu konuda birşeyler yapmaya çalışan firmalar mevcut. Bunlara HP ve Ikea da dahil. Bu iki uluslararası dev şirket sürdürülebilirlik ve çevre koruma yaklaşımlarında bir adım daha atıp, NextWave Plastics koalisyonuna üye oldular. NextWave Plastics organizasyonu kar amacı gütmeyen ve okyanuslardaki plastikleri azaltmayı amaçlayan, 2017 sonunda kurulmuş bir oluşum.

Dell, General Motors, Trek Bicycle, Interface, Van de Sant, Humanscale, Bureo ve Herman Miller tarafından kurulan organizasyon, Lonely Whale ve Birleşmiş Milletler Çevre Birimi tarafından desteklenmekte. Bu koalisyona katılan şirketler, okyanuslardan toplanmış plastiklerden üretim yapmayı kendilerine amaç olarak seçiyorlar. Hedef ise 5 yıl içinde okyanuslardan toplamda 1,300 tondan fazla plastik atık toplamak. Üye her firmanın tüm operasyon ve üretim süreçlerine bakıp, bu hedefe ulaşmak için neler yapabileceğini gözden geçirmesi, ardından da gerekli adımları atması bekleniyor.

HP ve Ikea okyanusları plastikten temizleme koalisyonu üyesi
Kaynak: HP

Koalisyonun en yeni üyesi HP, 2017’den beri denizlerden plastik toplama faaliyetlerinde aktif rol almaktaydı. Şimdiye kadar Haiti bölgesinden 250 tondan fazla plastik atığın ve Karayiplerden 12 milyon plastik şişenin toplanmasında desteği bulunmakta. Firmanın küresel sürdürülebilirlik stratejisinden ve inovasyon biriminden sorumlu Ellen Jackowski bu konuda “Herkesin okyanuslardaki plastikler konusunda bir adım atması gerekiyor. Şirketler de buna dahil. O yüzden bu konuda liderlik yapmayı kurumsal olarak doğru buluyoruz” diyor. HP toplanan plastiklerin geri dönüştürülüp, kendi üretim süreçlerine nasıl dahil edileceği konusunda çalışmalar yapmakta.

Diğer yeni üye olan Ikea ise zaten bir süredir bu alandaki olumlu yaklaşımları ile biliniyor. Firma da okyanuslardan gelecek plastik atıklar ile yeni ürünler oluşturma noktasında gerekli adımları atıyor. Geri dönüştürülmüş plastikle üretilecek ilk örnekler 2019’da raflara gelecek. Inter Ikea Group’un sürdürülebilirlik müdürü Lena Pripp Kovac, “Bu sürecin doğru işlediğine dair tüm testleri yapmak niyetindeyiz. Sadece poansiyele bakıp bırakmak istemiyoruz. Her adımı kesinleştireceğiz: Kaynak yönetimi, tasarımcıların materyali nasıl kullanacağı, tüm demoktratik tasarım prensiplerimize nasıl uyacağı gibi” açıklamasını yapıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.