btbilgi

Apple her sene yenilediği ürün serilerinde en son olarak MacBook Air ve Mac Mini’yi seçti. Yani tanıtılan ve satışa çıkan ürünler her zaman olduğu gibi daha güçlü, daha hızlı ve daha fazla yenilikle dolu. Peki bundan sonraki en dikkat çekici ürün ne olacak? Digital Trends sitesi bize bu senenin Mayıs ayında alnan bir söylentiyi hatırlatıyor. Söylentilere göre Apple gizli kapılar arkasında “Project Star” isminde bir dizüstü bilgisayar hazırlamakta. Firmanın patentleri ve elindeki teknolojilere bakılırsa, bu ürün uzun zamandır beklenen devrim niteliğindeki yeni MacBook olaiblir.

Makalede 2021 yılında piyasada olması beklenen Project Star kod isimli dizüstü bilgisayarın özellikleri anlatılmış. Tamamen hayal gücü eseri olan, 2021 yılının potansiyel dizüstü modeli için epey ilginç öngörüler sunuluyor. Bu öngörülere endüstriyel tasarımcı Furkan Kasap’ın sunduğu konsept çalışması eşlik etmekte.

Klavyeye elveda

Bu hayali modelin en büyük özelliği fiziksel bir klavyesi olmaması. Apple daha önce MacBook Pro’da ‘Touch Bar’ isimli ince dokunmatik OLED bantı denemişti. Kullanıcılar tafarından karışık tepkiler almış olsa da, Apple bu teknolojinin üzerine gidiyor olabilir. Hayal edilen dizüstü bilgisayarda fiziksel klavye yerine devasa bir dokunmatik yüzey bulunuyor. Bu yüzey aynı zamanda bir OLED ekran ve dokunuşa fiziksel tepki verme özelliğine de sahip. Bilgisayar açıldığında bu yüzeyde dijital klavye görüntüleniyor. Bu sayede çeşitli uygulamaların kendilerine özel klavyeleri olabilmekte. Mesela Photoshop uygulamasını açınca normal harfli klavye yerine, Adobe’un özel tasarladığı bir dizi dokunmatik buton şeması görüntüleniyor olacak. Kullanıcılar farklı klavyelerin tuşlarını istedikleri gibi özelleştirebilecekler.

Uygulama mağazası kilidi

Bu yenilikçi MacBook’da uygulamaların artık sadece Mac App Store’dan indirilebileceği öngörülmekte. Yani artık Safari web tarayıcısında uygulama indirme dönemi sona erebillir. Bu yaklaşımın birden fazla sebebi var denilmeke. Bunlardan biri uygulamalardaki güvenliği artırmak. Bir diğeri ise iOS ve Mac OS işletim sistemlerini biraz daha birbirine yaklaştırıp, bir sonraki evrensel işletim sistemi konseptine doğru adım atmak.

Intel işlemcilerine güle güle

Apple her yeni iPhone ve iPad ürününde, kendi A serisi işlemcilerini biraz daha güçlendiriyor. Zamanla bu işlemciler o kadar güçlü hale gelecek ki, bir dizüstü bilgisayarı bile çalıştıracak potansiyele sahip olacaklar. 2021’den gelen hayali MacBook’da artık bir Intel işlemcisi bulunmayabilir denilmekte. Onun yerine Apple’ın her şekilde daha fazla kontrol edebildiği, üretim ve stokta sorun yaşamayacağı kendi işlemcisini kullanıyor olabilir.

Her zaman, her yerde 5G

Bir diğer öngörü ise bu MacBook modelinin aynı akıllı telefonlar ve tabletler gibi kesintisiz şekilde internete bağlı olacağı. Cihazın içinde yerleşik 5G LTE çipi bulunacak, istediğiniz her yerde Wi-Fi bağlantısına ihtiyaç duymadan kullanılabilecek. Bilgisayar iPhone akıllı telefonunuzu kablosuz şekilde algıladığı anda senkron şekilde çalışabilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.