btbilgi

Dünya üzerinde herkes haberleşmek için Gmail ve WhatsApp kullanmıyor. Hala fiziksel mektup sevenler var. Ayrıca postacılar artık sadece mektup da taşımıyor, çoğu posta kurumu aynı zamanda kargo veya bankacılık hizmeti de vermekte. Peki bunlara en yeni teknolojiyi ekleyince ortaya ne çıkıyor? Görüşüne bakılırsa bir robot postacı.

Norveçli vatandaşlar yakında ilk robot postacı projesinin meyvelerini sokaklarında görmeye başlayacaklar. Proje Norveç postacılık kurumu Posten-Norge ve genç bir otomasyon startup firması olan Buddy Mobility arasında gerçekleşen bir ortaklığın sonucunda doğmuş. Hem ABD’de hem de Noreç’de merkezi bulunan Buddy Mobility firması projede robot postacı araçlarını geliştirmiş.

Robot postacılar ilk bakışta tekerlekleri olan kocaman kutulara benziyorlar. Ama işlevsel olmak için, insan bir postacı gibi görünmelerine tabi ki gerek yok. Otonom posta araçları saatte 6 kilometre hızla hareket ediyor ve bir seferde 100 evin postasını taşıyorlar. Sadece mektup veya belge zarfları değil, farklı büyüklüklerdeki kargo çekmeceleri sayesinde posta aracılığı ile yollanan kutuları da teslim edebiliyorlar.

Robot her teslimatı direk evin kapısına yapmıyor. Hedefe vardığı zaman postayı teslim alacak müşterinin akıllı telefonundaki özel uygulamaya bir mesaj geliyor. Müşteri de dışarı çıkıp, evin önündeki sokağa gelmiş olan araçtan paketini alıyor. Robot postacı belirlenmiş hattı üzerindeki tüm mektup ve paketleri teslim edince, yeni parti paketleri yüklemek için bölgesel dağıtım merkezine kendi kendine geri dönmekte.

İlk saha testleri Norveç’in güneyinde, Oslo’nun yakınlarındaki Kongsberg şehrindeki belli bir bölgede gerçekleşitirilecek. Denemelerden alınan geri dönüşlerin ardından, otonom postacıların rotalalarının ve görev yaptıkları bölgelerin kademeli şekilde genişletilmesi planlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.