btbilgi

Güneş paneli teknolojisinin geldiği yerde, bunları artık otomobillerin üzerine takılabilecek aksesuar olarak bile bulmak mümkün. Otomotiv markaları Hyundai Motor Group ve Kia Motors’un ortak çalışması sonucunda ortaya çıkartılan panaromik güneş tavan paneli buna en güzel örnek. İşin güzel kısmı, bu ürün sadece benzinli veya dizel araçlar için değil, elektrikli veya hibrit arabalarda da kullanılmak için tasarlanmış.

Arabalarda kullanılmak üzere geliştirilen güneş paneli ürünlerinde sorun, pek işe yarayacak kadar elektrik üretememeleri. Daha önce benzer bir çözümü Toyota firması, PHEV tipi Prius modeli için denemişti. Bu modelde seçenek olarak sunulan güneş panelli tavandan gelen 50 W’lık enerji sadece klimayı çalıştırmaya yarıyordu.

Hyundai’nin tasarladığı yüksek verimli tavan güneş paneli sisteminin üç çeşidi olacak. İlk nesil silikon sistem stadart hibrit otomobillerin tavanlarına takılabilecek. Bu panel hava şartlarına bağlı olarak, bir gün boyunca arabanın bataryasının yüzde 30 ile 60 kadarını doldurabilecek denilmekte. Hyundai ilk nesil güneş paneli sistemini 2019’da, önce kendi araçlarında kullanmaya başlamak niyetinde olduğunu açıklıyor.

Arabanıza güneş paneli takın, benzinden tasarruf edinİkinci nesil yarı şeffaf panel teknolojisi benzinli veya dizel motorlu araçlar için planlanmış. Bu sistem panaromik sunroof tavana sahip araçlar için ideal olacak. Bu sistem hem otomobil kullanıcılarına aydınlık sağlayacak, hem aracın aküsünün ömrünü uzatabilecek, hem de araca takılacak ek batarya ile dahili elektrikli mekanizmaların (klima, aydınlarma, farlar gibi) temiz enerji harcamasında katkıda bulunacak. Bu sayede bu tip araçların yakıt tüketimi azaltılabilecek.

Üçüncü nesil sistem henüz pilot deneme aşamasında. Burada hedef güneş panellerini sadece aracın tavanına değil, tüm gövdeye yayabilmek. Burada aracın görüntüsünü bozmadan, güneşten alınacak verimin en üst seviyeye çıkartılması amaçlanmış. Tüm sistemlerin ana görevi, dünya çapında emisyon sınırlamalarına uyabilmek için her çeşit otomobilin tüketimlerini azaltmak ve araçları çevreye daha az zarar verecek hale getirmek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.