btbilgi

5G genişbant mobil veri servislerinin denemeleri son hızla devam etmekte. Dünya çapında 2020 sonuna kadar 50 milyar cihazın 5G ağlarından faydalanıyor olacağı öngörülmekte. Hız ve güvenlik konularında her açıdan 3G ve 4G’den daha iyi olduğu düşünülen 5G servisleri, gerçekten de bu güveni hakediyor mu? Güncel bir araştırmada, 5G’nin güvenlik açıkları sebebiyle 3G ve 4G’ye kıyasla daha çok sızıntı riski taşıdığı ifade edilmekte.

Telekom sektörü firmaları sahip oldukları milyonlarca dolarlık veri kapasitesiyle siber saldırganların mütemadiyen hedefinde. Hackerlar bu kurumlara saldırırken kişisel konuşmalar veya gizli verilere erişim sağlamak peşindeler. Halihazırda olgunlaşmış teknolojisi ile 4G ağları teknik olarak mümkün olan en iyi güvenliği sunarken, hala açıkları bulunabilmekte. Ne yazık ki 5G servisleri için de aynı şeyden bahsediliyor. Bu durumu ETH Zurich, Lorraine Üniversitesi ve Dundee Üniversitesi’nden bir grup araştırmacının çalışması ortaya koymakta.

5G ağların özelliklerini kapsamlı bir güvenlik analizinden geçiren araştırmacılar, şu anki hali ile bu hizmette pek çok güvenlik boşluğunun bulunduğunu ve bu durumun sayısız siber saldırıya yol açabileceğini belirtiyor. Her ne kadar bu teknolojide 3G ve 4G’ye kıyasla bazı veri koruma özellikleri gelişmiş olsa da, raporda kritik güvenlik açıklarının bulunduğu aktarılmakta. Raporu değerlendiren güvenlik firması Watchguard, gizlilik kısmında ve kimlik doğrulama kapasitesinde geliştirmelerin yapılması gerektiğine dikkat çekiyor. Aksi takdirde hedefli saldırılara karşı kullanıcıların güvende olamayacağı belirtilmekte.

Bir başka araştırma raporunda ise, aynı zamanda geliştirilmekte olan 6G teknolojileri için endişeler yer alıyor. Brown Üniversitesi, Rice Üniversitesi ve Buffalo Üniversitesi araştırmacılarının hazırladığı ikinci raporda 5G’nin devamı olması öngörülen 6G terahertz veri iletişim ağlarında da güvenlik sorunları yaşanabileceği belirtilmekte. Bu ağlar mikrodalga ve kızılötesi arasında yer alan çok yüksek frekanslı terahertz dalgalarını kullanıyor olacak. Halen teorik çalışmaları devam eden 6G ağları bundan yaklaşık 10 sene sonra çalışmaya başlayabilecek. Ama raporda tasarlanmakta aktarma yöntemlerinin kırılması için daha şimdiden geliştirilebilecek tekniklerden bahsedilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.