btbilgi

Samsung başta olmak üzere birçok büyük akıllı telefon üreticisi, son bir yıldır çift ekranlı cihazlar üzerinde çalıştıklarını duyurdular. Akıllı telefonlarda ekran boyutu ve özellikler olarak sınıra gelindiği için artık markaların yeni müşteri çekmek için orijinal ürünlere ve fonksiyonlara ihtiyacı var. Çift ekranlı telefonlarda da yaklaşım genelde kitap gibi katlanabilen, menteşeli veya esnek ekranlı tasarımlar üzerine. Fakat Çin firması Nubia olaya çok değişik bakıyor. Yeni duyurulan Nubia X çift ekrana sahip ama ikinci ekran telefonun arkasında.

Daha önce buna benzer bir akıllı telefon görmüştük gerçi. YotaPhone isimli akıllı telefonun arka tarafında bir elektronik kağıt ekran bulunmaktaydı. Bu siyah beyaz ve düşük çözünürlüklü ekran istendiğinde çeşitli mesajlara bakmak veya arka kapak görüntüsünü değiştirmek için kullanılabiliyordu. Nubia X ise arka kapağında düşük çözünürlüklü değil, renkli ve komple cihaz büyüklüğünde bir ekran ile geliyor. İşin ilginç tarafı, ekran kapatıldığında arka kapağın ekrandan oluştuğunu anlamak mümkün bile değil.

Nubia X bu hafta içinde düzenlenecek bir etkinlikle tüm dünyaya tanıtılacak. Fakat cihazın teknik özellikleri, Çin’in telekomünikasyon sertifikasyon kurumu TENAA’nın web sitesinde ortaya çıktı. Akıllı telefonun ana ekranı 2,280 x 1,080 piksel çözünürlüklü, 6,26 inçlik bir FHD+ LCD. Arka kapaktaki 5,1 inçlik OLED ekran ise 1,520 x 720 piksellik HD+ çözünürlüğe sahip. İki ekran arasında ise 3 bin 800 mAh gücünde bir batarya, Snapdragon 845 işlemci ve 6 veya 8 GB seçenekli bellek bulunmakta. Depolama alanında ise 64 GB veya 128 GB seçenekleri olacak. Cihazın işletim sistemi ise Android 9 Pie değil, Android 8.1 Oreo.

Cihazın üzerinde 24 MP+16MP’lik tek bir ana kamera bulunacak. Yani selfie kamerası yok. Buna karşın ana kamera ile selfie çekileceği zaman, kullanıcının arka kapaktaki kameradan kendini göreceği tahmin edilmekte. Nubia X tanıtımdan kısa süre sonra Çin pazarında satışa sunulacak. Küresel akıllı telefon pazarları için bir dağıtım planı varsa bile, bunu şu anda bilemiyoruz. Cihazın satış fiyatı için de yine tanıtımı beklemek durumundayız.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.