btbilgi

ABD’de çoğu büyük şehirde hala ev fiyatları pahalı ve uygun barınma seçenekleri sınırlı. Bu konuda birşeyler yapmak isteyen ABD kökenli ‘KTGY Architecture + Planning’ mimari firması farklı bir konsept sunuyor. Park House isimli proje, kullanılmayan katlı otopark tesislerini birer yaşam alanına çevirmeyi esas alıyor. Bu dönüşüm için de endüstriyel konteyner birimleri kullanılmakta.

Projede oluşturulacak her bir daire için üç adet konteyner yanyana getirilecek. Böylece oluşan 89  metrekarelik alan, kendi banyosuna ve mutfağına sahip. Konteynerlerin yan duvarları sökülecek ve çatıları çelik parçalarla desteklenecek. Ortada oluşan tek parça alan, önceden üretilmiş duvarlarla farklı kombinasyonlarda odalara bölünebiliyor. Konteyner altında kalacak belli bir miktar yükseklik ise su ve elektrik altyapısının kurulması için kullanılabilmekte.

Bu şekilde oluşturulan daireler otopark katlarına dışarıdan yerleştirilecek. Yanyana yerleştirilen birimler ise apartman benzeri yapılar oluşturacaklar. Konteyner alanının dışında kalan boş kısımlar beraberce bir koridor meydana getirmek için düzenlenecek. Daire sahipleri bu bölgeleri hem sosyal alan, hem de daire balkonu gibi kullanacaklar. Balkon olarak tasarlanmış kısımda farklı dekorasyonlar ve döşemeler bile seçilebilecek.

Park House projesinin hedeflediği iki ana kitle var. Bunlar genç, iş hayatına yeni başlamış çalışanlar ile genç aileler. Bu müşteri tiplerinin ilk evlerini almak için daha ucuz seçeneklere ihtiyaçları bulunmakta. Hem konteyner kullanımı hem de eski otoparkların değerlendirilmesi sayesinde, maliyetler minimuma indirilebilir denilmekte. Proje halen konsept aşamasında, yani ilk uygulamanın nerede ve ne zaman yapılacağı henüz belli değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.